Yanlış Hesaba Havale

07.07.2007 tarihinde Estore’dan Western Digital taşınabilir hard disk siparişi verirken havaleyi yanlışlıkla başka bir hesaba yapmıştım. Tabi bunu anında öğrenmedim. Yanlış havaleyi yaptığım kişi beni yaklaşık bir hafta sonra aradı ve yanlış hesaba havale yaptığımı söyledi. Garanti’den yanlış hesaba havale yaptığımla ilgili bir form doldurduğumda paramı geri alabileceğimi öğrendim. Tabi bu yanlış havaleyi karşı tarafın da kabul etmesi lazım. Her neyse ben Garanti Bankası’nı 14.07.2007 tarihinde aradım ve formu doldurdum. Müşteri temsilcisi bana bu isteğimi şubeme ileteceklerini ve pazartesi işleme konulmuş olacağını söyledi. Uzun lafın kısası, bugün ayın 21’i oldu. Yani aramamım üstünden 1 hafta geçti ve ben hala paramı alamadım. Bu sürede birkaç kez daha Garanti Bankası’nı aradım tabi. Bakalım paramı hesabıma ne zaman geçirecekler.

Bu sürenin ne kadar bu kadar uzadığını anlayamıyorum. Garanti Bankası karşı tarafı aradı ve onay aldı, hatta karşı taraftan parayı da aldı ve bu parayı benim hesabıma hâlâ aktarmadı mı acaba? Yoksa bu konuda işler biraz yavaş mı yürüyor anlamadım.

Garanti Bankası’ndan şimdiye kadar çok memnundum. Türkiye’deki en iyi banka olduğunu düşünüyordum ve hâlâ da öyle olduğunu düşünüyorum ama bu olaya akıl sır erdiremedim…

Bu arada bana havalenin yanlış yapıldığını belirten kişi Ves Deri şirketinden birisi. Kendilerine bu insanca davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.

2 Comment

  1. neXus says:

    iyiki bir şirkete gitmiş havale, normal biri olsa aramazdı :) http://www.garanti.com.tr/hakli_musteri_hatti/sikayetim_var_form.html bu adresi kullanmanı tavsiye ediyorum.. işe yarar…

  2. JaMaL says:

    Tamamdır :)
    Bakalım dönüş olacak mı Haklı Müşteri Hattı’ndan?

Bir cevap yazın