Microsoft’tan Yahoo’ya 44.6 Milyar Dolar

Microsoft Yahoo için 44.6 milyar dolarlık bir teklif sunmuş. Konuyu Arda Kutsal irdelemiş :Microsoft Yahoo!’yu satın mı alıyor?.

Haberin TechCrunch’da yer almasının ardından Google blogunda bu haberle ilgili açıklamalara yer vermiş. Google açık açık bu işten pek hoşlanmayacağını yazmış. Kişisel bilgisayarlardaki işletim istemi tekelleşti, en azından internet tekelleşmesin demişler. Google neden böyle bir açıklama yaptı bilemiyorum ve anlam da veremiyorum. Kendinin karşısında olacak güçlü bir rakipten korkuyor mu? Yoksa kendi tekelini yaratmada engel olacağını mı düşünüyor?

Her ne kadar Microsoft firmasına karşı olumlu düşüncelerim olmasa da Yahoo’nun Microsoft tarafından satın alınmasını olumlu görüyorum. En azından rekabet ortamı oluşacaktır. Google’da aramalarda listelenmeniz engellenince(sandbox) sitenizin değeri kalmıyor gibi bir şey. Ayrıca Google’ın site sahiplerine yönelik reklam programı Adsense’dan atılanların sayısı çok. Suçsuz yere atılanlar olduğunu da duyuyoruz. Tüm bunları düşününce bu alanlarda Google’a rakip gelmesi hoş olacaktır. Bu rakip Microsoft da olsa durum böyle.

2 Comment

  1. cihan says:

    Microsoft’a karşı olsak ta bu şirketin pazarlamayı en iyi yapan şirketlerden olduğunu söylememize engel değil diye düşünüyorum. Gerçekten bu işi iyi yapıyorlar. Yoksa bu kadar çok büyümelerinin sebebi kalite değil sanırım :P

  2. Karşısında Google gibi bir dev olduktan sonra bu satın almanın gerçekleşmesini isterim. Rekabet iyidir :)

Bir cevap yazın