İlk Adsense Ödemem – Adsense Nedir?

Adsense nedir?
Adsense, web sitesi sahiplerinin sitelerine Adsense reklamlarını koyarak para kazandığı bir programdır. Adsense‘da reklamlar sitenizin içeriği ile alakalı çıkar. Bu sayede ziyaretçilerinizin ilgisini çekeceği reklamlar çıkacağı için tıklama oranlarının yüksek olması muhtemeldir. Eğer siteniz bir konu üzerine yoğunlaşmamış bir site ise (mesela genel içerikli forum siteleri) içerik ile alakalı reklam çıkma olasılığı düşecektir.

Adsense‘da tıklama ücretleri sabit değildir. Tıklanan reklamlara göre ücretler değişmektedir. Bazı kelimelere yüksek ücret verirken, bazı kelimelere daha az ücret verebilir. Türkiye’de reklam veren sayısı az olduğu için Türkçe içerikli siteler şimdilik çok yüksek kazanamayabiliyor. Bunun yanında yabancı içerikli kaliteli siteler ise iyi kazanabiliyor. Şöyle bir örnek vereyim. İki site var diyelim. Birisi Türkçe forum sitesi , diğeri İngilizce teknoloji üzerine bir site. Türkçe forum sitesi günde 200 tıklamaya 10$ alırken, diğer sitenin günde 40 tıklamaya aynı ücreti alması yüksek bir ihtimaldir.


İşte ben de sitelerime eklediğim adsense reklamlarından para kazanıyorum. Daha doğrusu kazanıyordum. Ama parasını henüz almamıştım. Çünkü ödeme almak için hesabınızda biriken paranın en az 100$ olması gerekiyor. Mayıs ayı sonunda birikmiş param 100$’ı geçmişti ve haziranın 27′ sinde ödememi aldım. Aldığım bu parayı yine sitelerime harcayacağım. Daha yüksek kazançlarımı yine buradan yazarım inşallah : )

12 Comment

 1. Emel says:

  İnşallah sen yazarsın biz de okuruz :) İnsanın çalışmalarının karşılığını alması güzel bir şey…

 2. JaMaL says:

  sen sitene ne zaman eklemeyi düşünüyorsun adsense kodlarını? kazanmanın zamanı gelmedi mi? :)

 3. neXus says:

  bol ecpm li günler dilerim.. bende ilk ödememi aldım mutluyum.. günde 5$ı yakalasam süper olacak :P

 4. JaMaL says:

  umarım yakalarsın nexus :) gerekli olan hitin var. düzenlemelerle bile günde 5$’a ulaşabilirsin bence… sorması ayıp kaç para aldın :D

 5. Emel says:

  evet ben de yakın zamanda eklemeyi düşünüyorum adsense kodlarını. Bu arada ecpm nasıl bir uygulama , daha önce duymamıştım. Bir siteye ikisi birden eklenir mi, yani hem adsense hem de ecpm?

 6. JaMaL says:

  eCpm nedir?

  eCpm adsense‘a bağlı bir şey. sitendeki reklamların 1000 gösterim karşılığında sana kazandıracağı parayı hesaplıyor ve gösteriyor. bu her site için değişiyor ve sen de sitelerin arasında kıyaslama yapıyorsun.
  Örnek vermek gerekirse : sitene koyduğun bir reklam 100 gösterimde 2 $ kazandırdı diyelim. Bu reklamın eCpm‘i 20$ ((1000/100)x2) dır. Diğer bir site ise 250 gösterime 3$ vermiş diyelim. O sitenin (ya da sitedeki bir kanalın) eCpm‘i 12$’dır. Böylelikle 2 site arasında rahatlıkla kıyaslama yapabiliriz. Eksik kalan bir şey var mı bilmiyorum ama açıklayacaklarım şimdilik bu kadar : )

 7. Emel says:

  teşekkür ederim jamal, tam olarak anladım. adsense dan nasıl daha çok kazanabileceğimiz konusunda yardım ediyor eCpm. sanırım doğru anladım :)

 8. JaMaL says:

  evet doğru anlamışsın. bu arada reklamları eklemişsin. Hayırlı olsun.

 9. […] İlk adsense ödemesini aldım. […]

 10. […] Ecpm nedir sorusunun cevab

 11. Onur says:

  Adsense hesabına uzun süre önce başvurdum 3 ay önce arada arkdşlara tıklatarak 5$ yapmıştım sonra ip değişerek tıklamanın güzel fikir olacagını düşündüm ve 109$ yaptım şuan ödememi beklemekteym ancak banlanma felan olmadı sizce ödemem gelirmi bu kontrolleri ne zaman yapıyorlar bana detayla bilgi veren olursa çok ama çok minnettar olurum
  [email protected]

 12. Onur öncelikle ödemen bir kez gelse bile devamlı olmaz. Her şeyden önce yaptığın etik değil. Sonuçta birileri senin aldığın 109 dolar için para ödüyor ve karşılığını almak isterler. Ip çok öenmli değil. Sadece ip değil bilgisayarının mac adresini de alabilirler. Hep aynı mac adresinden tıklama gelirse atarlar tabi ki. Benim tavsiyem böyle bir şeye kalkışma. Hakkınla para kazanmaya bak. Başkaları gibi olma. Senin yaptığın hırsızlığa giriyor. Bunu düşünmemiş olabilirsin ama ben söyledikten sonra yapmazsın umarım.

Bir cevap yazın