Sözleşmeli Öğretmenler Ne Olacak?

Son günlerde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun açıklasıyla sözleşmeli öğretmenler ve öğretmen adayları hareketli günler yaşamaya başladı. Ben de 2009 KPSS’ye girdim ve sözleşmeli öğretmenlerin durumu beni yakından ilgilendiriyor. Merak ettiğim eğer sözleşmeli kalkacaksa atamalardaki toplam atanan öğretmen sayısı düşecek mi yoksa sözleşmeli + kadrolu toplamı kadar mı olacak. Eğer sayı düşerse bu yeni kanunun öğretmen adayları için pek hayırlı olacağı söylenemez.

Aşağıda bakanlığın bu konuda yaptığı açıklama mevcut;

Sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya geçirilmesi ve bundan sonraki süreçte Millî Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli yerine kadrolu öğretmen alınması yönündeki karar sayın Bakanımızın bizzat kendisi tarafından 24 Haziran 2009 Çarşamba günü  TRT 3/GAP televizyonundan canlı olarak yayımlanan “Gelecek Eğitimle Gelecek” programında duyurulmuştur.

Buna göre Bakanlığımız, şu anda görevlerinin başında bulunan sözleşmeli öğretmenleri kademeli bir şekilde kadroya geçirilmesi üzerine çalışmalarını Maliye Bakanlığı ile görüşerek yürütmektedir. Bunun yanı sıra önümüzdeki dönemde yeni sözleşmeli öğretmenlerin istihdamı yerine kadrolu öğretmenlerin alımı yapılmasına ağırlık verilecektir.

Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden elde edilecek sonuçlar yine Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Sözleşmeli öğretmenler kademeli biçimde kadrolu olacağı kesin. Atamalardaki durumu ise ağustos ayında öğretmen alım sayısı açıklandığında göreceğiz. Umarım hayırlı olur.

Kaynak [1]

Bir cevap yazın