Şarap ve Pizza Etkinliği

Her şey 5 Ocak’ta Alafortanfoni’den Zeynep Hanım’ın gönderdiği mail ile başladı. Zeynep Hanım benden İstanbul’daki bir etkinlik için iletişim bilgilerimi ve blog adresimi istemişti. Bu kadar eğlenceli bir etkinlik olacağını baştan tahmin edemedim (:

Gün, yer ve saatle birlikte, etkinliğin içeriğinin de yer aldığı mailde her şey belli oldu (: Üniversiteden arkadaşım Elif’in de etkinliğe katılacağını öğrendikten sonra beraber gitmeyi de kararlaştırdık. Etkinlik günü Elif, Yasemin ve Mustafa ile Zincirlikuyu’da buluşup Maslak’taki Mutfak Sanatları Akademisi’ne (MSA) gittik. Bloglarım ve hobim gereği daha önce ismini duyduğum MSA’ya ilk gidişimdi. Zeynep Hanım bizi karşıladı ve mutfağa geçtik.

İlk olarak Kayra Şarapları ürün müdürü Ahmet Yüce bizleri şarap hakkında bilgilendirdi. Genel konular şu şekildeydi;

 • Şarap nedir?
 • Dünya’da şarap bölgeleri
 • Üzüm ve başlıca üzüm çeşitleri
 • Şarap çeşitleri
 • Şarap üretimi
 • Degüstasyon
 • Yıllanma
 • Şarap tadımı

Tabi ki bu konular arasında en çok ilgimizi çeken tadım bölümüydü (: Cumartesi şaraplarının 4 çeşidini denedik. Ben en çok beyaz şarabını beğendim.

Normal şartlar altında bu aralar ne kadar Merlot’a taksam da beyaz şarabı daha çok beğenmem ilginç oldu. Bu arada beyaz ile kırmızı şarap arasındaki farkın fermantasyona katılan üzümlerin kabuklu ya da kabuksuz olmasından kaynaklanması ise şaşırtıcı bir diğer noktaydı. Yukarıdaki fotoğrafta elimdeki bardak ise degüstasyon (şarabın kalitesini ölçme işlemi) bardağıymış.

Şarap tadımının ardından pizza ve salata yapımına geçtik. Şefimiz eşliğindeki yönlendirmelerle ve önümüzdeki ekranlara bakarak pizzamızı hazırlamaya başladık. Hamur açarken ben biraz kendimden geçtim (: Fotoğraflara bakın lütfen.

Pizzamızı hazırladıktan sonra salata yapımına geçtik. Salata sosu olarak kekik, elma sirkesi, limon suyu ve sarımsak kullandık ve üzerine de pişmiş soğan ekledik. Kusursuz bir salata olmuştu. Katılımcı arkadaşlarımın çoğu da salatayı beğendi.

Ben bu etkinlikte çok güzel zaman geçirdim ve çok memnun kaldım. Bu imkanı sağlayan Kayra Şarapları’na ve mükemmel bir mutfağa sahip olan MSA’ya teşekkürler. Bu arada MSA’da daha çok zaman geçirmek istiyorum (:

Kayra Şarap Akademisi

MSA

Cumartesi Şarapları

2 Comment

 1. yasemin says:

  Uğur maşallah yazını yazmışsın, çok güzel olmuş. Bu eğlenceli akşam için ben de kendi adıma MSA ve Cumartesi’ye teşekkür ederim. Ama Uğur sen hep bizden kopya çektin, fotoğraflarda da görüldüğü gibi bir gözün bizim hamurdaydı :P Bu arada o havada uçan hamur da montaj, onu da buradan belirtmek isterim :)))

 2. Bahriye dilek says:

  şarap ve pizza etkinliğine katılmak isterim. bunları yaptıktan sonrada umarım yediriyorsunuzdur :D

Bir cevap yazın