Pardus’a Geçiş

pardus

Geçen haftaki 5. Ege Üniversitesi Kariyer Günleri dolayısıyla biraz yoğun bir hafta geçirdim. Ayrıca 1. Böte Kurultayı da aynı zamana denk geldi. Ama geçen haftanın en önemli olayı artık tamamen Pardus‘a geçmemdi. Makinemden windows xp’yi tamamen kaldırdım ve Pardus’u kurdum. Kurulumdan önce harddiskimdeki bilgilerin hepsini Hüseyin‘in makinesine attım. Bu olay çok zamanımı aldı. Hatta bilgilerim hâlâ orada : ) Kurulum sırasında bazı problemler yaşamama rağmen Pardus’a geçmekte ısrar ettiğim için bunları aşabildim. Kurulumların en sonunda bilgisayarım kilitlenip durdu. Sırf bu yüzden 5-6 kere tekrar kurmak zorunda kaldım. En sonunda minimum ayarlarla Pardus’u kurabildim. Perşembe günü Böte Kurultay’da Murat Eren ve Faik Uygur ile konuşma fırsatım oldu.

Bu problemi de konuştuk. Benden başka insanlar da varmış aynı sorunu yaşıyan. Sorunu çözmek için önerileri ise bilgisayar kilitlendiğinde hiç birşey yapmadan beklemek(Sabrın sonu selamet). Bu beklenen zamanda ram’deki bilgiler harddisk’e geçiyor. Böylelikle sorun aşılmış oluyor. İnsan istedikten sonra aşamayacağı hiç birşey yok. Pardus kullanmaya devam etmem için yapmam gereken bazı şeyler vardı. Bunların başında windows programlarından kurtulmak geliyor. Okulda dersim olduğu için bazı programlardan(bkz: Macromedia Flash, Visual Studio .net) kurtulmak biraz zaman alacağa benziyor. Bunun yanında Burhan Altıntop‘u Dreamweaver ile yapmıştım. Onu wordpress‘e geçirdim. Diğer sitelerimi de en kısa zamanda WordPress’e geçireceğim. Pardus kullanmak ve kullandırmak için lütfen elinizden geleni yapın. Pardus’u buradan indirebilirsiniz.

2 Comment

  1. […] 2 aydan beri müzik dinlemek için iTunes‘u kullanıyorum. Pardus kullandığım dönemlerde müzik dinlemek için Amarok programını kullanıyordum. Amarok’un […]

  2. Merhaba. Bende bilişim öğrencisiyim. Bugünlerde arkadaşlarla beraber pardusa geçmeyi düşünüyoruz. Bir makinada denedik yazılımları filan. Bir çok yazılımında hemen hemen aynısı pardusda var zaten.

Bir cevap yazın