Orion Algoritması

Google‘dan uzun süredir pagerank algoritmasını değiştirmesini bekliyorduk fakat güncelleme bir türlü olmuyordu. Pagerank‘ın tarihe karışacağı ve yeni bir algoritmanın geleceği söylentileriyle yatıp kalkıyorduk =) Artık söylentiler gerçek oldu. Google bundan sonra pagerank yerine orion algoritmasını kullanacakmış.
Orion algoritması Ori Allon tarafından doktora tezi olarak geliştirilen bir algoritma. 26 yaşındaki İsrail asıllı Ori Allon algoritmasını Avustralya’da UNSW üniversitesinde geliştirlmiş.

Pagerank algoritmasının ilk zamanlarında da olduğu gibi şimdilik konu hakkında fazla bir bilgi yok. Zamanla bilgiler artar diye düşünüyorum. Bakalım bu algoritma link satışlarını nasıl etkileyecek!
Google algoritmayı satın almaya karar vermesen önce Ori Allon algoritmayı Google‘a sunmuş fakat o zaman Google bu teklife sıcak bakmamış. Sonrasında Yahoo ve Msn‘e de sunulmuş, onlar da kabul etmemişler. Günlerden bir gün Google, Allon ile tekrar masaya oturmuş ve algoritmayı satın almış. Bu ay içinde algoritma hakkında bazı şeylerin Google tarafından açıklanması bekleniyor.
İnternet Devri sitesinde konu ile ilgili bir yazıda algoritma hakkında ufak bir bilgi yazılmış. Ne kadar doğru olduğunu şimdiden bilemeyiz tabiki. Yazıdaki o bölümü alıntı yapıyorum.

Mesala Doğal sayıları aratıyorsunuz googlede, yeni algoritma kendini geliştiren bir yapıda olduğu için bu aramanın sonucunu grupluyor ve matematik baglamındaki sitelerden indexliyor.. Bu şekilde spam sonuçlar yani Türkçe sitelerde son derece bol olan kopyala yapıştır siteler sonuçlardan kalkıyor yada geriliyor. Ayrıca sizin Dogal sayıları ararken Tam sayılara yada real sayılara ihtiyaç duyacağını hesaplayarak geniş kapsamlı sonuçlar çıkarıyor.

Kaynaklar;
İnternet DevriHitnews

9 Comment

 1. neXus says:

  Ama pagerank kavramı bitiyor diye bir sey yok bence sürekli devam edecek bir olay pagerank.. ama sitelerin pagerank değerlerini gizleyebilir google.. böylelikle pagerank borsasını bitirir..
  orion algoritması eğer daha iyi sonuclar cıkaracaksa iyi bir sey ama keşke pagerank borsasına dokunmasalar :)

 2. […] ugursamsa.ugurs.com yazmış tıklayınız […]

 3. sinan says:

  neXus KESİNLİKLEW KATILIYORUM…
  BU BORSA BİTMELİ…:))))

 4. Sinan bitmemeli demek istedin sanırım :) Eğer öyleyse bence de bitmemeli :D

 5. turunc4u says:

  pr önemli bişey değil :) önemli olan seo uyumlu site yapmak ve tamamen orjinal olmak, bu sayede googlede ilk sıralarda yer almak ben buna inanıyorum :)

  http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=igoogle+gadget

  http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=parti+nerde

  http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=gel+bana+%C3%A7ukulata+sevgilim

  http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=yatay+ge%C3%A7i%C5%9F

 6. turunc4u söylediklerine ben de katılıyorum. Google sıralamasında pagerank etkilidir kesin. Ama sadece pagerank ile iş bitmiyor. Ben de buna inanıyorum :P

 7. internet says:

  Merhabalar Bu yazıyı Türkçeye çeviren benim ve yazı içeriginde anlatılan problogger gibi Google ile sıkı baglantıları olan google hakkında refarans olan kişilerden… Orion algoritması konusundaki açıklaması yukarda bahsettiğim şekildeydi.. Pagerank kalkacak diye bahsetti ama pagarank kalkmadı ancak inanılmaz değişikleri oldu.. Bunuda kasım ayından beridir farkediyor olmalısınız… Vakit bulursam bu yeni Pagerank sistemi hakkındada bişeyler yazacam ama :( yazılarım aynen kopyalanıp yayınlandıgı benden çalındığı için pek yazasım gelmiyor.. Neyse Ugur bey Kaynak site olarak belirttigin için teşekürler

 8. Öncelikle hoş geldiniz siteme. Kaynak gösterme konusunda ne kadar üzülsek az. İnsanlar farkına varırlar umarım bir gün. Son yazıma da göz atmalısınız : http://www.ugursamsa.com/kizdirmasaniza/

 9. Bir sitemin hitleri google’nin algoritmayı değiştirmesinden dolayı inanılmaz düştü. Artık siteye girmek bile istemiyorum :))

Bir cevap yazın