Nargile

Bugün FF‘de konusunun açılması üzerine bloga yazma ihtiyacı hissettim. Nargileyi çok seven ve sık içen birisi olarak biraz (kendimce) detaylardan bahsetmek istiyorum.

 • Nargile sigara gibi değil, ortamında ve muhabbetinde içilir. El alışkanlığı değildir.
 • Nargile ciğere çekilen dumanın yanında ağız tadı da verir.
 • İçerken aç karnına içmemeye dikkat edin. Kitlenebilirsiniz (Bir arkadaşın başına geldi, oradan biliyorum). Felç geçirmiş gibi bir durumdu. Öyle bir durumda temiz havaya çıkarmak, kolları açmak gerekiyormuş.

Bunun haricinde evde nargile düşünüyorsanız

 • Köz ayarlamak problem olmayacaksa çok güzel oluyor.
 • Küçük nargile almayın, tadını alamazsınız. Büyük boy alın.
 • Deri marpuç alın, aynı nargile ve marpuç ile birden fazla tömbeki (tütün) kullanmayın, tadları karıştırmayın.

Yorumlarda soru sorabilirsiniz, elimden geldiğince yanıtlarım.

Not : Bu yazıyı Mersin’de Bulvar Nargile‘de yazıyorum (:

2 Comment

 1. ysf1905 says:

  Nargile hakkında yazı yazman hoşuma gitti. Ben de senin gibi nargileyi çok seven ve sıkça içen biriyim. Kendi nargilem de var fakat evde nargile yapmak, gerek ortamından ötürü gerekse her işi kendinizin yapmak zorunda olmanızdan dolayı nargilenin tadını azaltıyor. Köz hazırlamak zor değil fakat devamlı ateş üzerinde hazır közünüzün olması gerek. Ayrıca normalde kafelerde kullanılan köz kullanamadığınız ( Ocakta çok çok geç köz oluyor ) diğer yuvarlak yani içinde birazcık kimyasal bulunduran közleri kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Buda kısa köz süresi demektir. Devamlı kalk git köz al gel nargile başında oturma keyfini ortadan kaldırıyor. Ayrıca nargile kalabalık ortamda içildiğinde güzeldir. Evde yalnız olmak uzun süre nargile içme keyfine ne yazık ki imkan vermiyor.

  Son olarakda size içebileceğiniz güzel karışımlardan bahsedeyim.

  Bahreyn Elma- Nane
  Portakal-Şeftali
  Sakız-Nane
  Vişne-Nane
  Damla sakızı

 2. Yusuf dediğin karışımları denemekte fayda var. Naneli çoğu karışım güzel oluyor zaten. Bir aralar favorim gül-nane idi, bu aralar muz-karamel-nane içiyorum, tavsiye ederim. İlk denediğimde ağır ve kötüdür diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş :)

Bir cevap yazın