Kemalizmin Karın Ağrısı

Bugün yayılan bir habere göre ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Google’da ‘Kemalizmin karın ağrısı‘ şeklinde yapılan aramayla ulaşılan ‘http://sites.google.com/site/kemalizminkarinagrisi/’ sitesine ulaşılabildiği ve bu sitede Atatürk’e ağır hakaretler içeren ifadeler yer aldığı için Google’a kapatma davası açmış.

Eğer Youtube ve diğer sitelerini kapatan zihniyet Google’ı da kapatırsa (ki kapatmaması için hiçbir neden yok), Türkiye’de internet üzerinde birçok taş yerinden oynayacaktır. Çoğu sitenin ziyaretçisini Google’dan sağladığı ve Google’a göre çalışmalar yaptığı düşünülürse, Google’ın kapatılması durumunda oluşacak kaosu tahmin bile edemiyorum. Ayrıca bu davayı açanın ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) olması da insanı ayrıca üzüyor. Kapatma davalarını genelde sahte hocalar vs. açardı. ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) bile sansür mantığıyla hareket ediyorsa kapatın, gidelim!

87 Comment

 1. Hasan Beydilli says:

  Kimse,bir başkasına hakaret edemez,hele hele bu kişi Ölümsüz Atatürk ise, hiç ama hiç bir zaman kimse terbiye dışına çıkamaz. Devletimizin kurcusuna kim hakarete yeltenirse hak ettiği ceza verilmelidir.

 2. Merhaba Hasan Bey, söylediklerinizde haklısınız ama yetersiz teknik bilgilerden dolayı yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Benim söylemek istediğim sansür mantığının yanlış olduğu ve bunun bedelinin yanlış kişilere ya da kurumlara ödetilmek istenmesi. Unutmayalım ki Atatürk’e hakaret eden Google ya da Youtube değil. Bu yüzden mantıklı olarak cezayı Google’a ya da Youtube’a değil, onu yazan ya da hazırlayan kişileri bularak onlara vermektir.

 3. Uğur Bey söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Eğer google kapatılırsa ve bu hakaret mevzusunda bir site daha açılırsa biz o siteden nasıl haberdar olacağız.Youtube kapanmadan önce bir video vardı gene Atatürk’e hakaret içeren.O video’yu herkese şikayet etmesi için mail atarak sildirdik.Şimdi ulaşım yasak olduğu için kaç tane video olduğunu bilemiyoruz. Dolayısıyla bu ceza o video’yu ekleyene yada siteyi kurana değil direk bize kesilmiş olmuyormu?

 4. Ahmet Saç says:

  Türkiye’de ifade özgürlüğünün gidecek çok yolu var daha…

 5. ahmet durna says:

  google’ın kapatılması gerçekten çok yanlış bir hareket olur ancak atatürk’e hakaretin cezasız kalmaması gerekir.bunun için yasaklanma dışındaki seçeneklerin kullanılması gerekir.tabi varsa.

 6. Bence Atatürk’e dil uzatanlara Atatürk’ün kim olduğunu anlatarak ve kendisi gibi düşünenlerin içinden böyle bir liderin çıkma şansının olup olmadığını düşünmesini tavsiye edelim.Site uzmanları buyurun Atatürk’ü anlatacak bir paylaşım sitesi yapın da Dünya lider görsün…

 7. Atatürkü seven web tasarımcıları öyle bir site yapınız li;Google da daha ata yazmadan bu siteye gitsin ve Atatürkün kim olduğunu görsünler.

 8. paptyaa says:

  bencede kaldırılsın!!! sadece arama motoru sanki google mı var? cuil,live search,yahoo var onarıda kullanabiliriz…

 9. giresunlukartal says:

  arkadaşlar atatürke olucak en ufak bi hakaretin cezası tabikide verilmeli bende sonuna kadar destekliyorum ama bu google nin kapatılması biraz düşündürüyor hakareti yapanlar bulunamıyor asıl onlara ceza kesilmesi lazım ama olmuyor bulunamıyor googlenin kapatılması bir cezaysa tmm ama bu çok ağır bi ceza olur haberdar olmayanlar bile bu hizmetten yararlanamayacak bu biraz kurunun yanında yaşında yanması oluyor iyi düşünelim öyle cezayı keselim

 10. Cevat Kocahan says:

  Haber doğru mudur bilmiyorum ancak eğer doğruysa bu ADD’cilerin ifade özgürlüğünden bihaber olmaları bir yana teknolojiden de bi haber oldukları ortaya çıkıyor. Site google üzerinden oluşturulmuş bir site arama motorunun kapatılması da ne demek oluyor.

  Google’ı kapattırın ki Türk insanı bilgiye ulaşmaktan mahrum kalsın değil mi… Yazık ki aydınlanmanın ve gelişmenin sembolü Atatürk’ün sözümona savunucularının zamanında İskenderiye papirüslerini yakan zihniyetten farkı kalmamış. İroniye bakın…

 11. ender says:

  Bu cezaları verenlerin bence bilişim teknolojileri konusunda kapsamlı bir eğitimden geçmeleri gerekiyor.Google kapatılırmı ya böyle bir saçmalık olabilir mi?Google herkese kendisine ait bir web sayfası tasarlama imkanı veriyor.Bunu yapan o web sayfasını veya sayfalarını tasarlayanlarındır.Onu bulup cezalandırsınlar.Google ı kapamak kaş yapayım derken göz çıkarmaktır.Cahilliktir.

 12. nefise yolcu says:

  ifade özgürlüğünden bahseden arkadaşım.. ifade özgürlüğünden kastın senin atatürk e hakaret demekse işte buna dur derimm..önderimiz hakkında en ufakk hakaret bile saygısızlık ve benliğini bilmemektirr..bu konu tartışılamaz bile seviyesi düşük kişiliklerin yorumlarını bu milllet görmemezlikten gelecek herşeye rağman….

 13. Cengiz Akışık says:

  Atatürk için söylenen her kötü söz sahibine aittir.Biraz tarihimizi okuyarak incelersek Atatürk’ün ne zorluklarla içte ve dıştaki düşmanla nasıl uğraştığını anlayacak herkes.Bu yetmez bilgi sahibi her vatandaş Türkiyede ve dünyada Atamızı anlatmalı,öğretmeli.Bence yotube ve google gibi kanallar açık kalmalı ve buradanda aleyhte olan yazılara karşılık belgelerle Atamız ve yaptıkları anlatılmalı.Unutmayın Obama ”YURTTA SULH DÜNYADA SULH” Atamızın sözünü kopya etti.ATAMIZIN BİR DEHA OLDUĞUNU BİLMEYENLER ANLAR SANIRIM…SAYGILARIMLA

 14. Abidin says:

  Her durumda google vb siteler kapatılmamalıdır. Konu kim ya da hangi dernek olursa olsun. Yasaklanmaya karşıyım “Ama” şöyle olursa gibi açıklamalar yetersiz ve gereksiz. Milyonlarca videodan 5-10 tanesi hakaret içerse de.
  Sadece hakaret amaçlı kullanılmadıktan sonra sitelere ulaşım serbest olmalı. Hele böyle google, youtube gibi dünyada hemen herkesin bildiği, kullandığı sitelere yasak anlaşılabilir bir olay değildir. Ayrıca ADD’nin özgürlükçü bir dernek olduğu tartışmalıdır.

 15. Erkan says:

  Bu tarz siteler yayımdan kaldırılarak insanların gerçekleri görmesi engelleniyor. Davanızda haklıysanız, cevap yazarsınız, aksini ıspat edersiniz.
  Siteleri kapatarak Kemalistlerin gerçekten bir karın ağrısı derecesinde iğrenç ve mide bulantıcı olduğu gerçeği değişmezsiniz. sadece yazıyı okumayanlar gözleri kapalı devam eder. Araştıranlara ve mantığı olanlara ise Gerçek yolu çok.

 16. Adem Derya says:

  Haklısınız Erkan bey.
  Dünyanın yuvarlak olduğunu iddia edenlerin cezalandırıldığı zamandaki kafa bunlardaki.
  bırakın insanlar serbest görsün, yazsın. Yalnız ahlak ve terbiye çerçevesinde kimin ne mal olduğu ortaya çıksın.
  google kapanırsa, Yılın karikatürü olur, diğer ülkelerde komik haber başlığı altında geçeriz.

 17. Erkan says:

  Site admini neden siliyosun yazılanları ?
  işine gelenleri yayınlıyorsun. sende insanların gerçekleri görmesini engelliyorsun.

 18. Kemal Alemdar says:

  Bu kafayla ADD muasir medeniyetler seviyesini ancak 3023’de yakalar.

 19. ŞERİF DAĞLI (28) says:

  Uğur bey
  peki Google ya da Youtube değilse hakaret eden, neden bunları yayınlıyor.hem teşhir ediyor hemde kimler tarafından yüklendiğini gizliyor. Gizlilik şartlarına göre kimin yüklediğini söylemiyor.Bu sitelerin eklenen videoları denetleme birimi yokmudur. varsada bunları neden göz yumuluyor.Bu kadar saçma bişey varmı, isteyen istediği videoyu yüklesin görün bakalım dünya birbirine giriyormu girmiyormu. KAÇYILDAN BU YANA DANİMARKADAKİ ROJ TV KAPATTIRAMADIK.ARTI KARİKATÜR KRİZİ CABASI NE YAPABİLDİK. Onlar geçmişlerine farklı şekilde saygı gösteriyor olabilir ama benim içime sinmiyor.MADEMKİ BU TOPRAKLAR ÜZERİNDE YAŞIYORUZ.DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ YAŞAMIŞ OLDUĞUMUZ ÜLKEYİ AŞŞALAMA HAKKINI VERMEZ.İşte Böyle saçma bizans oyunlarıyla bizi gerici millet olarak tanıtılıyor.

 20. Erkan Bey yorumların silinme gibi bir durum yok. İlk yorumlarınız olduğu için onaylanması gerekiyor. Tüm yorumları az önce onaylayabildim ancak. Hakaret olmadığı sürece yorumlar onaylanır.

 21. suzan says:

  merhaba
  bende destekliyorum cok cok iyi olmus,yeter artik insanlarin manevi degerleri vardir Ataturke ve hatta annesine kadar cok cok cirkin hakaretler var,,bu bir uyari olur umarim..surekli deyil ama gecici belirli bir sure kapatilmasindan yanayim…

 22. kenan doğruyol says:

  Önce interneti komple yasaklayıp, kendi kapalı devre internetimizi yapmamız lazım, merkezi genelkurmay başkanlığında, her yazılan şeyin ve emaillerin kontrol altında olduğu dışa kapalı ya da yurtdışına daha sıkı kontrollü okunduktan sonra giden gelen bilgiler şeklinde internetimiz olmalı. Çünki internette hakaret içeren başka siteler var, bu yüzden komple kapatılmalı, internete girenlerden bir kaçını da taksimde sallandırmalı bak birdaha internete giriyorlar mı.

 23. yasar tutay says:

  bence bunu ortalığı karıştırıp terör estirmek ve halkımızı bibirine karşı kışkırtma amacı ile yapmışlardır.çünkü bu tür denemeler her zaman yapılır

 24. Zeki cicek says:

  ya anlamiyorum bu nasil bir zihniyet bu aynen bir pire icin yorgan yakma zihniyeti ve hic kimseye getirisi yok maalesef bizde sadece Türkiyede bu ve bu zihniyette yasayan insanlar var kim o sitenin sahibi ise ona ceza gelmeli ve site kapatilmalidir Goodle gibi dünyanin bir numarali arama motoru tabiki kendine sorun her sorgulamyayi yapar ama ben inanmiyorum ki
  kemalizminkarinagrisi kelimesiyle arama yapanlarin oldugu ilk defa bugün haberlerde gördüm ve google site deki sayfada kapali zaten
  ee bu kapatma davalari neyin nesi
  anlamis degilim

 25. isimsiz says:

  kapatsınlar ya…
  hatta interneti tümden yasaklasınlar…

 26. emrah kılınç says:

  KEMAL E HAKARET EDEN BABAM OLSA YERYÜZÜNDEN SİLERİM..

 27. Kemal Alemdar says:

  Bu mantikla ates yakmak yasaklanmali ormanlar yanabilir; bicak uretimi yasaklanmali ADD ciler birbirini bicaklayabilir.. Basin da yasaklanmali cunku her an Ataturk’e hakaret edebilir.

 28. Burcu Arıkan says:

  birileri Atatürk’ü sözümona Atatürkçülerin elinden kurtarmalı!!! Site kapattıran, hakaret edeni bırakın eleştirene dahi ceza veren bir zihniyet Atatürk ile uzaktan yakından alakalı olamaz! Site kapatılmasına bir de hak verenler falan var!!! İran olmaktan korkuyordu herkes, alın işte ADD bizi İran yapmaya çalışıyor!! Bravo destekleyenlere bu olayları!! Buyrun İran, Kuzey Kore, Sudan ve nice sansürlü ülke sizi bekler özgürlük düşmanı arkadaşlar…

 29. Burcu Arıkan says:

  Ayrıca demokrasi ve insan hakları dersinde çook doğal olarak insan hakları raporunu okutuyor diye görevden alınan öğretmen var bu ülkede. neymiş o rapordaAtatürk’ü eleştiren imalar varmış…iması bile okuldan attırıyor!! Ne istiyoruz? Kenan beyin tasvir ettiği gibi bir Türkiye hayalli kuruyor galiba insanlar!! ben genç bir insan olarak sizi kınıyorum, çünkü bu ülke kitapların toplatıldığı gencecik insanların fikirleri için asıldığı günler de gördü! özlediniz galiba!! ben yaşamadım o günleri ama duyduklarım bana yeter!!!!!!

 30. yalovali says:

  Arkadaslar kapatılmak istenen google’in arama motoru degil. Google pages kapatılacak. Google ucretsiz pek cok servis vermekte. Bu onlardan biri. Bedeva internet sitesi kurabiliyorsunuz. Ufak firmalar icin web siteleri hatta email hesapları kurup hazırlayabiliyorsunuz.Bunun yanında ofis dokumanlarınızı google da yazıp heryerden kullanabiliyorsunuz vs. vs. Simdi bu kisiler bunların hepsini kapattıracaklar. Onları etkilemeyecektir. Zira bu kisilerin boyle teknolojilerden haberi oldugunu zannetmiyorum. Meshur bir laf dolasirdi ortalıkta, turkiye 100 yil geri gidecegine 20 yil geri gitsin razıyız… Ya bi allahın kulu da 10 yil ileri gidecegimize nasıl 100 yıl ileri gideriz diye dusunup proje uretmez mi…

 31. sekku says:

  “Kimse,bir başkasına hakaret edemez,hele hele bu kişi Ölümsüz Atatürk ise”

  Çankaya yatan ölümsüzünü bunlara;add gibi kim bize küfretti diye hır çıkarmak peşinde koşanlara bırakan senin gibi laf salatası yapanlar sebep oluyor.
  Google sadece arama motoru değil,birçok alanda faaliyet gösteren dev bir kuruluş.Sadece reklamları yayınlansın diye türkiyede onbinlerce siteye para akıtıyor.
  Su parasını (2 milyar)ödemedikleri için kesmeye gelen görevliyi sen atatürkün suyunu nasıl kesersin diye döven öküzlere yuh dedirten insan artıkları bunlar.Bol keseden ölümsüz deyip göğün 6 katına türksatın yanına çıkartınca oluyor dimi?

 32. slayt33 says:

  sitede birçok arkadaşım saçmalıyor
  ve birçoğu ya bölücü mantığı güdüyor yada yada gerçekten bu ülkeyi ve kurucusuna karşı antipatisi var
  şimdi’ATATÜRK’ bir ulusun önderi lideri ve atasıdır
  bu ülkede özgürlük isteyenler bir baksın başka ülkelere de kıyaslasın türkiye’ile sansür olmasın diyorsunuz olmazsa ilk haftasında televizyonlarımızda pornografik filmler ve bölücü yayınlar yapılmaya başlar hemde çocuklarımızın izlediği saatlerde

  biz buyuz işte bizi serbest bırakmayacaksınız yoksa en uç noktalarda ve aşırılıklarda dolaşırız.

  son sözüm size bu ülkeye , kurucusuna ve insanlığınıza namusunuz gibi sahip çıkın eğer ben namuzsuzum diyorsanız siz bilirsiniz.

  kirletecek adamlar kapıda bekliyolar!!!!!!!

 33. Google detekliyor denen, Google sites altyapısı ile yapılması durumu. Yani bu blog da wordpress tarafından “destekleniyor”. Yani Google’ın Kemalizm dusmanlarini destekledigi falan yok:) sadece altyapı saglıyor. ADD’yi bu cahilliğinden ve google’ı bile kapattırabilmeye kalkisabilen sansurcu zihniyetinden dolayı kınıyorum. Kapatılacaksa super reklamını yaptıgı http://sites.google.com/site/kemalizminkarinagrisi/ sitesi kapatılsın. Google ya da Google Sites ya da blogger gibi milyonlarca farklı kişinin kullandığı siteler bir seriatci,gerici, yobaz velet yuzunden kapanmasin. ADD, Google konusunda derhal geri adım atmalı, sacmalamamalı.

 34. Kemalist says:

  Google’ın yaptığı suç affedilemez, o ne biçim site öyle.
  Google ın arkasında ki var? Amerika, onun arkasında? İsrail. Hepsi bunların oyunu.
  Çin yiyor mu bunları? Hayır.
  Gerçek Atatürkçü bir zihniyet bunun farkına varmalı ve ADD gibi google için yasaklama başvurusunda bulunmalı.
  Uyan türk milleti! Atatürkç
  üyüm diyen gözaltına alınıyor.
  elbette kapatmalıyız bu google gibi siteliri

 35. ADD. Google’u kapatmak için dava açmadı. Yazı sahibinin cezalandırılmasını ve bu sitenin kapatılmasını istiyor. İnsanlar birilerini yaralıyor diye ekmek bıçağı satışları yasaklanır mı?Bu işde yanlış anlama veya kasıtlı olarak ADD. yi milletin gözünden düşürme gayreti var.

 36. Osman says:

  Arkadasim bilip bilmeden nolur konusmayın. Google bu sitenin arkasinda falan değil:)) Sitenin altında Powered by GoogleSites yazıyor. Yani bu site Google Sites web sitesi yapma aracı ile yapılmış. Baska bir yerde de yapılabilirdi. Eminim bir sürü Atatürkçü site de vardır Google Sites kapsamında..Bu blogger gibi bir servis..Umarım yuzlerce insanın websitesini bloke etmezler. haydi herkes bu siteye girsin ve asagıdaki REPORT ABUSE linkine tıklayarak siteyi Google’a şikayet etsin. Google kısa surede sadece bu siteyi kapatacaktır. En iyi cozum budur.

 37. Kemalist says:

  arkadaşım google sites’in verdiğini biliyoruz ama arkadaki oyunu göremiyorsunuz. bakın şimdi de türkan teyzeyi aldılar. Bu ne mantık? Aynı oyun aynı mantık, google da amerika tayyipte amerika hepsi aynı zihniyet. ülkenin dibini kazmaya çalışıyorlar.
  Google da bir arama yapınca hep niye yandaş medya veya yandaş siteler önde çıkıyor?
  Google haberler bölümüne girip baktınız mı hiç? Niye hep zamandan yeni şafaktan vakitten haberler önde çıkıyor? Hürriyet sitesinin zaman sitesinden neyi eksik? google niye bunlara öncelik tanıyor? Düşünün bunları bir kere. Tehlike’nin farkına varıp, LAİK cumhurriyete sahip çıkmak adına bunları yasaklamaktan başka ne çare var? Tutturmuşlar şimdide ergenekon youtube gibi google da kapatmaya çalışıyor diyorlar, zihniyete bak! Ergenekonmuyuz biz? terörist miyiz? Atatürkçü olmak terörist olmak demek mi?
  Bunların ilacı sansür, gözünü sevdiğim ismet paşası ne güzel davranırdı bunlara. Kalmadı eski paşalar kalmadı eski efendiler.

  Ben o hakimin yerinde olacağım girerim google a tek tek aratırım atatürk karşıtı siteleri, hepsine kilidi vurup sonrada google ı kapatırım.

 38. Kemal says:

  …ATATÜRKÜN ASKERLERİYİZ…

 39. kemal says:

  Iyi de diyelim ki Google kapatildi, sonra Sayin Başsavcımız nasil yeni bir iddianame hazirlayacak? Bu ADD ciler kaş yapalim derken göz çıkarıyorlar vesselam.

 40. sadi says:

  arkadaşlar işin aslına bakarsanız bunun atatürke hakaret ile alakası yok onun gibi yüce görüşleri ve devrimci nitelikleri olan bir insanın ölümünden sonra onun adını kullanarak insanları bu duruma getiren kişiliklerin ve kör zihniyetli örümcek beyinli on binlerin birbirlerine olan nefretin yansımasıdır… ( Siz yine bildinizden geri kalmayın fetoşçular ,o güzel insanın ismini kullanan körcahil sözde kemalistler ve daha niceleri biraz daha GAYRET EDİN EDİN AMERİKAN TANKLARI CAMİLERİ ANITKABİRİ ÇİGNER Askerleride yatak odarınıza girer bravo bravo alkış)

 41. beenmaya says:

  bu konuda bende bugün bir yazı yayınladım. çok değil 6-7 ay kadar önce digitürk şikayetiyle kendi kişisel bloglarımız da kapatılmıştı hatırlarsanız. kapanma nedeni birkaç sitede izinsiz maç yayını olmasıydı. ama birkaç sitenin işlediği suçun bedeli bu konuyla uzaktan yakından alakası olmayan, tamamen kendi halinde olan şahsi bloglarımız tarafından da ödendi.

  şimdi benzer durum burada da geçerli. elbetteki hakaret hele ki ATATÜRK’E hakaret söz konusuysa gerekli yaptırımlar uygulanmalı suç işleyenlere cezaları verilmeli. ama bunu yaparken hiçbir suç işlemediğim halde suç işleyenlerle aynı kefeye koyulup benim erişim hakkım neden engelleniyor işte burada asıl durulması gereken konu budur…

 42. erkam says:

  Bu site var diye hemen hemen butun internet kullanıcılarının kullandığı google kapatılamaz.Asıl bu, hareket KEMALİZM’E yapılan yanlış olur. Ama bunu yapanlar cezasız kalmamalıdır.

 43. Metin Ekiz says:

  İyi akşamlar.Uğur Bey öncelikle düşünce stiliniz güzel,düşünmeniz de mantık açısından bakınca mantığa ters düşen bişeyin olmadığını görüyoruz ki olay tamamiyle yanlıştır.
  Önce basit bir örnekle olayı açıklamak istiyorum.Bildiğiniz üzere pikniktube denen Türkler tarafından açılan ve tutulan video paylaşım sitesidir.Böylesine yeni ve küçük çapta bir site bile video yüklenirken 1 hafta gözlem süresi gözetirken youtube gibi dünyada devleşen bir site nasıl oluyorda her gönderilen videoyu sorgusuz sualsiz kabul edilmesi mantıksızdır.Geri gelelim ki google gibi devleşen bir sitede nasıl oluyorsa oluyor;ABD,Rusya,İngiltere,vs… gibi ülkelerin kurucuları olarak sayılan ve sevilen liderler hakkında hiçbir propoganda ya da benzeri şeyler yapılmazken bize yapılıyor.Mesela ‘Stalin’ hakkında bırakın küfürü en uzağından geçecek bir kelime bile kullanılmıyor.Uğur Bey birşeyi savunurken tam anlamıyla,bardağın hem dolu hemde boş tarafından bakarak mantıklı kararlar verirseniz emin olun ki burada yorum yapanların %90’ı sizinle hemfikir olur.Bu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve Türk Evlatları’na yapılmış acımasız ve çok büyük bir ayıptır.Buna alet olan herşey bizim işimize yarayan birşey bile olsa cezasız kalmamalıdır!!!

 44. Metin Bey tabi ki cezasız kalmamalıdır ama ceza verilecek kişileri ya da kurumları da iyi belirlemeliyiz. Ayrıca bu ceza sonrası zarar görecek kişi ya da kurumlara da dikkat etmekte fayda var. Youtube’un kapatılması durumun, eğer Atatirk hakkında ya da ülkemiz hakkında daha beter videolar eklenirse bunu tüm dünya görmüş yalnız biz görmemiş olacağız.

  Ayrıca söylediğiniz gibi durumlar da olabilir. Google’ın taraf tutması gibi. Buna bilerek izin vermesi gibi. Eğer böyle bir durum varsa ve araştırılıp kanıtlanırsa Google bu tip durumlara önlem almadığı sürece kapatılsın. Bunu desteklerim. Ama iyi değerlendirmek ve cezayı doğru kişiye verdiğimizden emin olmak şart.

 45. kenan doğruyol says:

  Devekuşu avcıyı görünce kafasını kuma gömermiş.
  Kapatınca sanki dünyadakiler siteyi göremeyecek ve Atatürk daha fazla yücelecek. Atatürk’e küfür edilmesi alçaklık olduğu kadar, onun üzerinden menfaat elde etmek ya da reklam malzemesi olarak kullanmak daha büyük alçaklıktır. İran ve komunist çin ile ortak özelliğimiz devam ediyor.
  Bir de kesin google batar kapatırsak.

 46. gizem says:

  konuyu bilmeden burda okuyarak yorumlamak ne kadar da yanlş!add google’ın kapatılmasını degl bu çirkin hakaretleri yapan şerefsizlerin açtıgı sitenin kapatılması ve yazan kişilerin bulunması için savcılıga gitti..ki eger bu hakaretlere google vesile oluyorsa kapatılsın!!Neyzen Tevfik’in çok güzel bir şiiri var sonunda derki..
  Atatatürk’e dil uzatma sebepsiz
  Sen anandan gene çıkardın amma..
  Baban kimdi bilemezdin şerefsiz!!!

 47. Emre SUMENGEN says:

  Gizem demiş ki: “Ki eğer bu hareketlere google vesile oluyorsa kapatılsın!!”… Benzer şekilde yapılmış başka yorumlar da okudum.

  Bu nasıl bir mantıktır?

  1) Sen (yani, Türkiye yada bunun kapatılmasını isteyen insanlar grubu) kimsin ki dünyanın büyük çoğunluğunun kullandığı bir kaynak kapatılsın diyebilirsin. Ancak gözlerini kaparsın, sen görmezsin. Varlığını sonlandıramazsın. Yani, Türkçe me’ali: Kendinizi kandırmayın. Google’ı kapatamazsınız, buradan yapacağınız birşeyle yayınını da durduramazsınız. Sadece Kenan bey’in dediği gibi, devekuşu misali kafanızı kuma gömersiniz, ki bazı noktalar açıkta kalmaya devam eder.

  2) Erişimi engelleyebilirsiniz ancak… Bu durumda da, Google Sites üzerinde halihazırda bulunan milyonlarca kişinin verisine ne hakla engelleme getirdiğinizi sorgulamayacak mı insanlar? (En azından sorgulamalı artık)

  3) Yada, bütün bu “elim ve vahim” düşüncelerden ayrı olarak, madem ki bu davranış bir devleti ilgilendirecek, “yasal” bir süreçtir, ve ilgilisi de yabancıdır (yurt dışındadır)… Bir devletin yapması gerekeni yapar, önce sahibine, bulamazsanız yayıncısına Türkiye Devleti olarak bildirimde bulunursunuz, bu yazıları kaldırın oradan diye. Yine olmazsa, yayının yapıldığı ülkeyi bulur, onlara bastırırsınız, “Ne yapın edin, bunu durdurun” diye. Yine olmazsa o ülkeye savaş bile açarsınız, konu o kadar hassassa (ki bence Atatürk’e bunların söylenmesi fazlasıyla hassas).

  Ama, kendi kendine gelin güvey olmak deyiminin örneği olmamalı bir “devlet”… Hem de sosyal bir “hukuk” devleti.

 48. okan says:

  umarım bu site kapatılır. Bu hakareti eden insanlar kendilerine Müslüman diyor, dinciyiz diyor bana söyler misiniz hangi kitapta yazıyor ölünün arkasından hakaret etmenin İslamiyet e uyduğunu nasıl bir şerefsizlik ya bu hepsini bvırakalım inşallah google kapanır. Merak etme arkadaş bizim insanımız bulamicak mı başka arama motoru internete de bişey olmaz senin sitenede. Ne olursa olsun kapatılmalı google ve BİLMELİLER Kİ ATATÜRK HEP YAŞAYACAK…

 49. dilek uygun says:

  Arkadaşar öncelikle büyük önderimiz
  MUSTAFA KEMAL ATATÜRKE
  karşı yapılmış hakaretler küfürler vss bence ne kadar çirkin bir davranış hele ölmüş bir insansa sarfedilen sözler dahada acı verici bunları yazan insan olamaz ben bu kişilerin akıl sağlığından endişe duyarım sitenin kapatılıp yazıyı yazan kişiler cezaya çarptırılmalı bir daha böyle aşağılık laflara fırsat verilip yayınlanmalı madem büyük önderimiz ATATÜRKler böyle çirkince saldırı yapılıyorsa bizde bir site açarak böyle çirkin şeylere duyarsız kalmadığımızı göstererek desteklerimizi esirgememeliyiz inanın site açmayı bilsem şu an bu yorumu yapıyor olmaz site açıyor olurdum desteklerinizide esirgememenizi isterdim bilgilerinize iyi günler

 50. Mustafa says:

  Hasan Bey Söyledikleriniz Saçmalıkdan Başka Birşey Deil, Bu Yazıyı Yazmadan Önce Girip Okudunuzmu Acaba Orada Yazanları, Mustafa Kemal Olmasa Acaba Türkiye’nin Hali Ne Olurdu Hiç Düşüneniniz Varmı. Tarihini Bilmeyen Birsürü Cahil Sizin Gibi Saçmalamakdan Başka Birşey Yapmıyor…

 51. gizem says:

  Burcu Arıkan demişki”İran olmaktan korkuyordu herkes, alın işte ADD bizi İran yapmaya çalışıyor!!” iki zıt kutbu nası olupta böle saçma bi şekilde birleştirdiniz.bizi İran yapmaya çalışan add dgl iktidardaki devlet..açın gözünüzü artık..

  emre bey size vercek cevabım yok herkesin kendi görüşüdür ama bnm mantıgım bu..siteye girip yazılanları okudunuzmu bilmiyorum ama yazılanlar yutulacak şeyler degil ve google nası bir yapıdadırki böyle bir siteyi incelemeden altına google tarafından desteklendigini yazabiliyor.tabiki bu kadar önemli bir arama motorunun kapatılmasını istemem ama bu “desteklenmektedir” kelimesinin de bir cezası olmalı..

  o siteyi açan şerefsiz eger girip bu yorumları okuyorsa amacına ulaşamadın,bide ayetlerden surelerden bahsetmişsin allahın yeryüzüne gönderdiği hangi kitabın hangi ayetinde yarattıgını sorgulamak hakaret etmek küfür etmek vardır??inançsa inanç bnde müslümanım!!belkide senden daha müslümanım!!hadi ananıda al git şimdi =)

 52. hacı says:

  kemalistlerin endişelenmesi normal çünkü artık güçleri bitiyor hesap verecekleri gün yakındır şimdi terleme aşamasındalar biraz terlesinler bakalım şapka için öldürülen binlerce alimin kanı elbette yerde kalmayacak…(KISTAS’A KISTAS)…

 53. hacı says:

  bir müslüman ancak ALLAH yolunda yürüyen kumandanın askeri olur din düşmanlarının değil; din düşmanlarının ancak kafasını uçurur…

 54. hacı says:

  bu söz İSLAM düşmanlarına: “İSLAMİYET GÜNEŞ GİBİDİR; ÜFLEMEKLE SÖNMEZ; GÜNDÜZ GİBİDR, GÖZ KAPAMAKLA KAYBOLMAZ, GÖZÜNÜ KAPAYAN İSE ANCAK KENDİNE KARANLIK EDER…İSLAMİYETLE ÖLENE KADAR SAVAŞSANIZ ANCAK KENDİNİZ KADAR YER YAKARSINIZ” bunu unutmayın…

 55. Comrad says:

  uğurcum şu hacı denen böceği bir susturuver allah aşkına, yok yapmıyorsan benim gibi kemalistleri alma şu siteye

 56. Özgür’cüm herkes düşüncesini açıklasın bırak. Ben öyle düşünerek yorumu onayladım. Demokrasi de Kemalizmin bir parçası sonuçta, o yüzden sallama lütfen. Kervan yürüyor boşver (:

 57. hacı says:

  comrad gücün yetiyorsa gel kendin sustur.ama yüreğin varsa gerekirse adresimi veririm ya da sen ver ben senin yanına gelirim.siz ancak başkalarına sığınarak bir yol alabilirsiniz gerisi boş.boşta gezenin boş kalfasısınız.

 58. burcu says:

  sevgili gizemcim iki zıt zihniyeti saçma bir şekilde birleştirmedim..hangi zihniyet olursa olsun aşırıya kaçıp saçmaladığında aynı kapıya çıkar.tarih bunun örnekleriyle doludur, ama türkiye tarihinden başka birşey bilmeyenler için tarihin öğretici ve yol gösterici bir yanı yoktur tabi..tabi ki irana benzer, bunda anlamayacak ne var kuzum?? iranda,suriyede, suudi arabistanda, kuzey korede…devletin resmi ideolojisine ters hiçbirşeye tıklayamazsın..dün televizyonda bahsediliyordu nasıl 100 yıl önceleri dostoyevski nin kitaplarındaki tüm türk kelimelerinin değiştirildiği..yani neden yapıyoruz bunu??bana açıklar msn?? neden seviyoruz sansürü,kendimize salak muamelesi yapmayı?? ve destekliyoruz bir de..akıl alacak gibi değil…

 59. burcu says:

  ayrıca insanlara açın gözünüzü artık falan demekten vazgeçin..YETER ARTIK YETER!!! bütün gün bir ton kitap okuyup, her gazeteyi okuyup, dünya siyasetini takip edip çağı anlamaya, yakalamaya çalışıyorum, birileri gelip bana akıl öğretip duruyor..ne sanıyorsunuz kendinizi ya, iran olcaz deyip durmaktan başka bir şeye yarıyor musunuz acaba?? ben google sayesinde dünyaya ulaşıyorum..şimdi akıllılar başka arama motoru var der, bunu kapatan onu da kapatamaz mı derim size?? ne biçim çağdaşlık bu ya??? gerçekten aklınız gitmiş sizin..interneti ne için kullanıyorsanız artık??

 60. burcu says:

  “Google’ın yaptığı suç affedilemez, o ne biçim site öyle.
  Google ın arkasında ki var? Amerika, onun arkasında? İsrail. Hepsi bunların oyunu.
  Çin yiyor mu bunları? Hayır.
  Gerçek Atatürkçü bir zihniyet bunun farkına varmalı ve ADD gibi google için yasaklama başvurusunda bulunmalı.
  Uyan türk milleti! Atatürkç
  üyüm diyen gözaltına alınıyor.
  elbette kapatmalıyız bu google gibi siteliri”

  şakamısınız siz?? gerçekten koskoca google ın amacı bumu? siz ne biçim atatürkçüsünüz ya? medeniyet karşıtı, özgürlük, demokrasi karşıtı?? ben sizi okuyunca Atatürkçülüğümden şüphe ettim..gerçek Atatürkçü belgesi nerde veriliyor? sen mi veriyorsun? neye göre onaylıyorsun?? sansürü desteklemek ve dış mihrak paranoyasından histeri krizleri geçirmek baş şartları mı?? tüh yıllardır Atatükçü sandık kendimizi ama otoritelere bakılırsa değilmişiz???!!!

 61. Koray Önelke says:

  Bence bu siteyi kuranı bulup kafasından sallandırılmalı.

 62. Karabash says:

  küçücük kızlara nikah kıyıp onlara din kisvesi altında tecavüz eden, her türlü sapıklığı yapan ve bu günde Atatürk’e dil uzatacak kadar aşağılanabilen insanlara ne ceza verilebilirki. Site kapatmak çözüm değil elbette. Ama bu adamların beyinlerindeki bu karanlık noktaları neyle ve nasıl kapatacağız? Siteyi incelediğimde dehşete kapıldım. Atatürk düşmanlarının daha neler yapabileceğini açıkça gördüm… Ama diyorum ki:biz burdayız.Onun ilkelerine sonuna kadar sahip çıkacağız.Ne mutlu Türküm diyene ve ne mutlu laikliği içine sindirirebilenlere…

 63. fırat says:

  yav ne diyeceğimi bilmiyorum gerçekten ama ben ginede islamdan yanayım herzamanki gibi o bende müslümanım diyen arkadaşlara sözüm herkes ben müslümanım der ama önemli olan gerçek müslüman olmak bilinçli müslüman olmak öyle göstermelik klavye başında müslüman olmakla olmuyo bu işler belki burda olur ama öte tarafta olmayacağı muhakkak

 64. -Hacı adlı ATATÜRK düşmanı mahluk…sen ATATÜRK’e ima yolu ile dahi hakaret edenlere;TÜRK CEZA KANUNU’N,DA’oldukça uzun süreli bir hapis cezası verildiğini anlaşılan ne duymuş nede okumuşsun…yukarıdaki yazın tamamı ile bir suç belgesi…COMRAD rumuz’u, ile yazı gönderen şahıstan hesaplaşmak için adres istemişsin. Neyse o şahıs muhatab olmak istememiş…şimdi ben sana adres veriyorum ve çok büyük bir sabırsızlıkla seni bekliyorum.(gerçi gelmesende seni bu ülkenin yasal görevlileri mutlaka bulacak)işte adres:EMEKLİ SUBAYLAR LOKALİ…BABAESKİ-KIRKLARELİ(TRAKYA)Adım başlıktaki gibidir.gel bakalım ATATÜRK düşmanı mahluk,ne menem bir efesin görelim.Seni burada büyük bir iştahla yüzlerce insan karşılayacaktır!!!bunların arasında ADLİYE katipleride var…Yada sen adres yaz biz seni heryerden aldırırız ATATÜRK’E..TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSUNA,HAKARET EDEN PİSLİK….Diğer arkadaşlara DUYURU:Arkadaşlar,ATATÜRK’e,hakaret edenlere’HAKARET ETMEK SUÇ DEĞİLDİR’ceza yasası ve,YARGI İÇTİHAT KARARLARI BUNU KESİN HÜKME BAĞLAMIŞTIR.O nedenle,ATATÜRK’e hakaret edenlere karşı asla çekingen olmayın…bu ülke kendi içinde şerefsizler ordusu barındırıyor…onları temizlemek artık kaçınılmaz oldu.

 65. -hacı adlı mahluk’a…gerekli mesajı yazdım…şimdide sana(SİZ’İ HAKETMİYORSUN)yazayım erkan mahluğu!!!KEMALİSTLER-ATATÜRKÇÜLER-karın ağrısı derecesinde iğrenç ve mide bulandırıcı değildir,beyni-aklı-ağzı bozuk pislik…sen TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURUCUSUNA AĞIR HAKARETTE BULUNDUĞUNUN FERKINDAMISIN(ima yolu ile)senin vahidettin köpeği gibi emperyalistlerin koluna girip kaçmadı bu ülkeden…bitmişti osmanlı şerat devleti 7 düvel gelip bir güzel kapladı yurdu…ATATÜRK onlara hoş geldinizmi dedi?erkan adlı mahluk?? kaçıp gittimi ülkesinden ATATÜRK??????? asıl sizin karın pardon BEYİNSEL AĞRILARINIZ(!)varki BU BİTİK OSMANLI ENKAZINDAN YENİ BİR ÜLKE YARATAN ATATÜRK’Ü SEVMİYORSUNUZ…nedir derdiniz? içinize neyi sindiremiyorsunuz? KARAÇARŞAFI-ŞERİATI-4 HATUN ALMA SERBESTLİĞİNİ-CÜBBELERİ-TEKKELERİMİ-özlediniz???? senide hacı adlı ATATÜRK DÜŞMANI mahluk ile beraber,BABAESKİ’ye beklerim(TRAKYA)bizim buralarda’TRAKYA’da,ATATÜRK düşmanı mahluklar çok güzel ağırlanmaktadır…bekleriz.

 66. -Birkaç şerefsiz yobazı yakalatıp,içeri tıkdırdığım için,birkaç gündür yazamadım…ATATÜRK ile kaşıntısı olan ne kadar pislik varsa,yaşamım boyunca onları enselemek namus borcumdur…Emekli olmama karşın,hala kendimi bir yurtsever olarak görevli addediyorum…Davam ve dayanağım YASALARDIR…hiç bir ATATÜRK düşmanı it’in peşini bırakmam…sıra buraya ATATÜRK ile igili hakaret dolu yazılar yazan 2 idiot’a,da gelecektir…sırada onlardan öncelikli it’ler olduğundan,onları unuttuğumu sanmasınlar!!! Bakalım ne menem efe imişler?!Klavye altında’ATATÜRK DÜŞMANLIĞI’yapmak neymiş!? Bu ülke’nin kurucusuna sövmek neymiş!? her iki it’ten adres istedim…Vermediler,neyse canım önemli değil…illaki savcılar onları bulacak…TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU:M.K.ATATÜRK’tür…TÜRKİYE LAİK BİR YURTTUR…ATATÜRK’e,ima yolu ile dahi hakaret etmek ‘SUÇ’tur.(Bknz:ATATÜRK ALEYHİNE CURUMLER;TÜRK CEZA KANUNU)

 67. -LÜLEBURGAZ’daki fener alayı’ve,CUMHURİYET BAYRAMI,etkinlikleri muhteşemdi,TRAKYA’nın ATATÜRKÇÜ ÇAĞDAŞ İNSANLARI…Her daim olduğu gibi,yobazlara gerekli iletiyi gönderdiler…ATATÜRK’ün kurmuş olduğu;LAİK CUMHURİYETİ sevmeyenler,,,bu ülkeden Vahidettin iti gibi defolup gideceklerdir(kafirlerin koluna girerek)TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURUCUSUNUN YOLUNDAN ASLA ŞAŞMAYACAKTIR…..ULUSAL COŞKUMUZ KUTLU OLSUN…..29 EKİMLER SONSUZA DEĞİN YAŞATILACAKTIR…..TÜM YURTSEVERLERE SEVGİLER…YAŞAMDA EN HAKİKİ YOL BİLİM VE TEKNİK YOLUDUR(M.K.ATATÜRK)

 68. -Yurdun her karış toprağı kan ile sulanmadıkça;Düşman’a,terk olunamaz…….Emperyalistlerin uşağı olmaktansa;Atalarımızın oğulları olarak’ÖLMEYİ’tercih ederiz…yok olacak isek,böyle oluruz(M.K.ATATÜRK) İşte,karakter….işte YURT sevgisi….İşte cepheden cepheye koşan…yaşamı savaşmakla geçen….Tüm dünya’nın,hayran olduğu(sevmeselerde)örnek İNSAN…..Harfler,sözcükler,tümceler yetersiz kalıyor….Her TÜRK YURTTAŞI ANKARA’YA GİDİP,ANITKABİR’İ,VE DAHİLİNDEKİ MÜZEYİ GÖRMELİDİR.

 69. Muhammed says:

  Bunları yazan Allah’a havale ediyorum.Yazığı hakaretlerin 100 katını ona versin Allah.Gözleri kör,kulakları sağır olmalı bunları yazan biri Atatürk hakkında.Ama Atatürk’ün kurduğu bu topraklarda eline kolunu sallayarak gezmesini biliyor.Atatürk ve Cumhuriyetimiz sonsuza dek yaşayacak.Hacı rumuzu man kafa,kafanda Atatürk’le ilgili saçma,aslı olmayan şeyler uydurup kendi kafanda kötülüyorsun onu,o düşündüğün şeyler yok,yanlış yapıyorsun.

 70. hasan akman says:

  -Muhammed,kardeşim kısa ve öz yazmışsın…ben 4-5 aydır buraya yazamadım…(yoğun işlerim nedeni ile)neyse elinize sağlık.Aydınlık günler,sağlıklı yaşamlar dileğimle.

 71. hasan akman says:

  -Tarihin akışı durdurulamaz!!! Bu günkü;doğru kabul edilip”DESTEKLENEN”her hangi bir düşünce(…)yarın ”YENİ”ve daha akılcı bir,”SUNUM”karşısında,mantıksal-REFLEKSLER-açısından değerini yitirebilir.!!!BİLİM,ve onun madde üzerindeki;Eylem’i,olan-TEKNİK-……İnsanlığın biricik seçeneğidir.(M.K.ATATÜRK.1928)….80 yıl önceki mantığa bakın.(BKNZ:ATATÜRK ARŞİVLERİ)tüm yurtsever TÜRK ULUSU’na,sevgi ve saygılarımla.

 72. Hasan says:

  Arkadaşlar bu steyi ben kapatılmadan önce girdim ve tüm dökümnalarıyla beraber siteyi indirip bilgisayarıma kaydettim..Burdaki iddaalar öyle yabana atılacak iddaalar değil.Adamlar kaynak veriyor hemde meclis arşivleirnden .Ben birkaçını araştırdım doğruluk payı olanları birhaylı fazla.Bence önyargılı olmamak lazım .Hakaretler dışındaki iddaları araştırmanızı şşiddetle tavsiye edeirm.Tarihimizde bir ergenekon gerçeğiyle daha karşı karşıya kalabiliriz buna kimse şaşırmasın.Atamızla ilgili bize öğretilenlern büyük bir kısmının asılsız,uydurmasyon veya yalan olduğunu yarın biri bize ıspatlarsa kimse şaşırmasın …

 73. murat says:

  yorumlara şöyle bir göz attım.resmen sinirlerim bozuldu. bize müstahak bu yapılanlar. nasıl bir eğitim sistemimiz varsa artık tornasından geçen kolay kolay iflah olmuyor. sansürün bu çağda her ne sebeple olursa olsun savunulması cahilliktir. her insan eleştirilebilir. o insanın sizin için kutsal olması buna engel değildir.eğer eleştiri amacını aşar ve hakaret boyutuna geçerse bunu gerçekleştirenler yasalar önünde hesabını verir.site kapatmak bir ceza şekli değil faşizmdir.tabi 2 baskın siyasi grubun dinciler ve ulusalcılar olduğu bir ülkede bu tip olaylar normal karşılanır.

 74. zafer says:

  bence turkiyede bilgisayar internet kullanmak yasaklanmali boylece insanlarin kafalarinin karismasini engellemis oluruz ADD yi kutluyorum

 75. zeynep says:

  youtube da bunların yüzünden kapandı.. offf ne gıcıklar yaa. iyice netten koparıolar türk milletini. resmen yasakcı ülke olduk. atatürk ü böle mi savunuolar. ! bence saçma! yakında internet kompla kapanır..! ozaman rahat ederler..

 76. ümit uzun says:

  bu türlü yazılar yazmak düşünce özgürlüğü diye savunmak sacmalık olur,hele bu büyük öndere hakeretse hiç bir türk vatandaşıbu çirkinliğe tahamül edemez….

 77. ----- Atatürk says:

  hhahahahah! ya cnn türkte cüneyt özdemirin programina katildi add den bir salak. site ismi verdi(kemalizmin karin agrisi) diye bende bi bakiim dedim. gülmekten benimde(karnim agridi) cocuk kendi capinda eglenmis. ve bunu bazi kitaplardan belgelere dayandirmis. google yi yasaklamak isteyen zihniyet bu kitaplarin basildigi yayin evlerinide kapatsinlar o zaman. hahhahahahah ya siz add ciler gercekten bizleri kahkahaya bogmak icinmi varsiniz? add ciler siz solculuk adi altinda, kemalizm, atatürkcülük adi altinda irkcilik ve fasizan söylemler kullanan zavalli mahluklarsiniz. bakin iddiali bir sey söylüyorum. atatürke karsi olanlara, atatürkü sevmeyenlere istediginiz kadar küfür edebilirsiniz. istediginiz kefeye koyabilirsiniz. ama iddiam su; eger bu ataniza bu kadar güveniyorsaniz, koyacak yer bulamiyorsaniz, bu kadar ulu, ulasilmaz, yeryüzüne bir benzeri gelmeyecek cinsten biri oldugunu düsünüyorsaniz, o cok güvendiginiz atanizin arsivlerine ulasmaya izin verin! hatta izin icin önayak olun! hatta eylem yapin! zira bunu yapmazsaniz, atatürk yanlis taninacaktir. madem dogru atatürkü savunuyor ve tanitmak istiyorsaniz. HODRI MRYDAN! uzaktan davulun sesi hos gelir. hadi bi taniyalim. varmisiniz? yoksa atatürkünüzden cekindiginiz bir durummu var? arsivler aciklandiktan sonra atatürk sevgisinin olmayacagi konusunda endiselerinizmi var? HODRI MEYDAN!

 78. turgut says:

  Haci kardes ATATÜRK olmasaydi Anan seni acaba kimlerden dogururdu birde orasini düsün GERI ZEKÄLI

 79. gestapo says:

  arkadaşlar bu kapatma bence sacma. biz Atatürkün askerleri olduğumuzu iddia eden kişiler Atataürkün mirasına ne kadar sahip çıkmışız sorarım size, Atatürkün ilke ve inkılaplarını ne kadar anlaya bilmişiz ve uygulayabilmişiz. sırf kendini bilmez bazı Atatürkcüyüm diye geçinip de kendi çıkar ve düşüncüleri için bu inkılap ve ilkeleri kullanan kişiler değilmi bizi bu hale sokan. önce kendimize bi çeki düzen vermek gerek. tam olarak neyin ne olduğunu bilmek gerek. sonra yasaklama yerine en güzel şekilde mantıklı ama hakaret edip onların seviyesine düşmeden cevap vermek gerek.

 80. mehmet says:

  kimse büyük ataya ve onun yokunda olanlara dil uzatmasınlar sonra o dilleri g.t.r.i.n. girer.

 81. google kapandı ADD ACABA AMACINA ULAŞTI MI? yotube yı de kapattırdılar şimdi suç googlede mı? yotubede mi? yoksa sıtelere ATAMIZ hakkında çirkin aşşalık videolar atan o hain kıskanç kitapsızlar mı? ya arkadaşlar burda Atatürkçülük oynamasın kımse yok asarım keserım O BUYUK ULU LIDERIN İZİNDE YÜRÜMEK BÖYLE BİRŞEY DEİL..! ATAMIZIN AKLINDAN YURUMEKTIR GERÇEK ATATÜRKÇÜLÜK.!.ADD bikere bunu anlasın ki GOOGLE VE YUTUBE Olmadan nasıl bu iğrenç videoları şikayet etcez şimdi ? ADD KİMLERE KALMIŞ HEYYY ATAM KALKDSA GÖR ! şikayeti etceğin zaman kaynağa inmelisin sayın ileri görüşlü akıllılar ! AKILSIZ HER KAFA ÜLKEMİZİ ALÇALTIYOR GERİYE GÖTÜRÜYOR..NE OLDU ŞİMDİ ŞİKAYET ETTIN KAPATTIN ? O SITELERE GURBETÇİLERIMIZ GİRİYOR GÖRÜYOR O AŞŞALIK VİDEOLARI AMA BİZ GÖREMIYOZ VIDEONUN KAYNAĞINA DA İNEMİYOruZ ŞİKAYET EDİP SILDEREMIYOZ YAA !

 82. bunların gercek amacı ülkeyı alabora etmek ya senın ne işin var googleyle yotubeyle daha türkçeyı konuşamıyonuz çıkmısın bıde haber kanalına gülünç durumuna sokuyonuz kendınızı ADD sızler kım atatürkçü düşnmek kım sızın gıbıler atamızı aşşalıyo asıl kafasızlar şikayet etceksen o vıdeoyu oraya atanı şikayet et ne komık ınsanlar ya sankı çağ dışı kalmışlar

 83. ATAM BİZLERİ SENİN O BUYUK ADININ ARKASINA SIĞINAN BU KAFALARDAN KORU ! SAYIN ADD İYİ DİNLE GERÇEK SUÇLU GOOGLE VEYA YUTUBE DEİLDİR O AŞŞALIK VIDEOYU ORAYA ATAN KARANLIK ELDİR ANLADIN SEN ONU ? ÖNCE VİDEOYU SİLDİRİRSİN SONRA O VİDEOYU ORAYI ATANI BULURSUN AMA SEN NE YAPTIN ÜLKE GENÇLERİNİ KARANLIĞA İTTIN NETİDE DAVA ET ODA KAPANSIZ! SİZ KIM ATATÜRK DÜŞÜNCE KİM BIRAKIN YA ATATÜRKÇE DÜŞÜNME SIZIN GB KAFALARDA OLMAZ YAZIK ÇOK YAZIK HEE BİRDE ATAMIZI KORUMAK SEVMEK ONUN ILKELERI SAVUNMAK KÜFÜRLE TEHDİTLE OLMAZ ARKADAŞLAR KİMSE BURDA ATATÜRKÇÜLÜK OYNAMASIN

 84. Bugün ATATÜRKÇÜYÜM diye gezenler o ŞANLI BAYRAĞIN arkasına saklanan BEYLER açın kulağınızı iyi dinleyin ! SİZ KİM ATATÜRKÇE DÜŞÜNMEK KİM ! SİZ ÖNCE TÜRKÇEYİ DOĞRU KONUŞMASINI ÖĞRENİN. ADD BAŞKAN YARDIMCISI MI NE ÇIKMIS TVYE MILLETI KENDINE GÜLDÜRÜYORLAR.HABER SUNUCUSUNA BILE SIZI BILE DAVA EDERIM DIYOR ATATÜRK E KIM HAKARET EDERSE DIYOR FALAN FILAN YA BE ADAM SUNUCU SENIN ALGILAYAMADIĞIN OLAYA GÜLÜYOR ATAMIZA HAKARET MI EDIYOR PARANOYAKMISIN SEN BEN ANLAMADIM BUKADAR OLUR PES VALLA SEN O VIDEOYU O SITEYE ATAN ŞEREFSİZİ DEIL ÜLKEYI CEZALANDIRIYORSUN MILLETI CEZALANDIRIYORSUN BUNU BILE ANLAMAK İSTEMIYORSUN DEMEK KI AMACIN BAŞKA SENIN SEN GIT O VIDEOYU SILDIR ORDAN NE DIYE SITEYI TAMAMEN KAPATTIRIYORSUN BUKADAR MI KÖR ZİHNIYETLER ÇAĞDAŞ KALMIŞ BEYINLER GELMİŞ ATAMIZIN O KUTSAL ISMINI AĞZINA ALIYOR ! ÜLKEMIZI İÇTEN ÖYLE BİR KUŞATMISINIZ KI SİYASETTE TÜM KURUMLERDA MEDYADA EĞİTİMDE İŞ ADAMLIĞI YAPAN ÇOK VATAN HAİNİ VAR ! UYANIN GENÇLİK BUGÜN IKTIDARA SARAN BU KAFALAR ÜLKENIN YÜKSELİŞİNİ GÖREMEYENLERDİR.ÜLKEMIZI ALABORA ETMEK İSTEYENLERDİR ! ŞİMDİ BİZ ATATÜRKÜN TORUNLARI BU OYUNA GELECEKMIYIZ? ŞERİAT OLCAK DEDİLER FOS ÇIKTI ! KRİZDE ÜLKE BATIYO DEDİLER FOS ÇIKTI ! CUMHURİYET ELDEN GİDİYOR DEDİLER FOS ÇIKTI ! ŞİMDİDE EKSEN KAYIYOR DİYOLAR ODA FOS ÇIKCAK ! TÜRK MİLLETİ UYANDI ARTIK ARKADAŞ BUNLARIN KORKUSU BU İŞTE ONLARIN MEDYASIDA GAZATELERIDE SIYASI PARTILERIDE ÜLKEMIZIN ÖNUNU KESEMICEK ELBET BU İÇİMİZDEKİ HAİNLERIDE TEMIZLİCEZ ! BU ARADA ADD YE SESLENIYORUM ONLARIN BAŞINDAKI KİŞİLERE SESLENIYORUM TÜRK GENÇLERINDEN ELİNİZİ ÇEKIN SİZ KIMSINIZ KI ATAMIZ GB BUYUK DÜŞÜNCEKSİNİZ SİZDE O KAFA VAR MI Kİ ? GOOGLE YUTUBE GB SITELERE DAVA AÇMAKLA BU KARANLIK ELLERIN ZIHNIYETLERIN EKMEĞINE YAĞ SÜRMÜŞ OLUYORSUNUZ SİZE GÜLÜYORUZ YAZIK ÇOK YAZIK ! SEN ORAYA O VIDEOYU ATAN KİŞİYİ BULMAK İSTEMIYOSUN KI SEN ÜLKE GENÇLERI KARANLIKDA OLSUN DUNYADAN BILGI ALMASIN İSTIYOSUN KIMBILIR ARKANIZDA KIM VAR ? EMİN OLUN ŞU YOBAZ BEYINLERDEN HİÇ FARKINIZ YOK.ŞİMDİ BİZ NASIL GÖRCEZ ATAMIZ HAKKINDA İĞRENÇ VİDEOLARI O VIDEOLARI NASIL SILDIRCEZ YUTUBEDEN BUNU BIZ GÖREMICEZ AMA GURBETÇİ TÜRKLERIMIZ GÖRCEK NASIL BIZLER O VIDEOLARI SILDIRCEZ SORUYORUM PASLI BEYINLER SIZE BURDA KIMSE ATATÜRKÇÜLÜK OYNAMASIN ÜLKEMIZDE ADD DIPLOMAYLA MI ALIO GENÇLERI YANINA ARTIK ADD YE MI KALDI ATAMIZI SAVUNMAK BEYLER.HER OLAYDA IKTIDARA SALDIRMAYIN ARTIK AÇIĞA ÇIKTINIZ TANINIYORSUNUZ YANDAŞ MEDYALARINIZ KIM ONLARIDA BILIYORUZ ARTIK EMIN OLUNUZ ÜLKEMIZI ALABORA EDEMEYECEKSINIZ ELBET TÜRK GENCİ BU OYUNA GELMICEK TÜRK MILLETI BIRKEZ DAHA SANDIĞA BUNLARI GÖMECEK

 85. HACI Sen ermenımısın ? hacı ananıda al git kendı topraklarına adam ol ınsan ol şerefsız atamıza uzanan o dılı koparırlar akıllı ol yobaz zihnıyet !Bugün ATATÜRKÇÜYÜM diye gezenler o ŞANLI BAYRAĞIN arkasına saklanan BEYLER açın kulağınızı iyi dinleyin ! SİZ KİM ATATÜRKÇE DÜŞÜNMEK KİM ! SİZ ÖNCE TÜRKÇEYİ DOĞRU KONUŞMASINI ÖĞRENİN. ADD BAŞKAN YARDIMCISI MI NE ÇIKMIS TVYE MILLETI KENDINE GÜLDÜRÜYORLAR.HABER SUNUCUSUNA BILE SIZI BILE DAVA EDERIM DIYOR ATATÜRK E KIM HAKARET EDERSE DIYOR FALAN FILAN YA BE ADAM SUNUCU SENIN ALGILAYAMADIĞIN OLAYA GÜLÜYOR ATAMIZA HAKARET MI EDIYOR PARANOYAKMISIN SEN BEN ANLAMADIM BUKADAR OLUR PES VALLA SEN O VIDEOYU O SITEYE ATAN ŞEREFSİZİ DEIL ÜLKEYI CEZALANDIRIYORSUN MILLETI CEZALANDIRIYORSUN BUNU BILE ANLAMAK İSTEMIYORSUN DEMEK KI AMACIN BAŞKA SENIN SEN GIT O VIDEOYU SILDIR ORDAN NE DIYE SITEYI TAMAMEN KAPATTIRIYORSUN BUKADAR MI KÖR ZİHNIYETLER ÇAĞDAŞ KALMIŞ BEYINLER GELMİŞ ATAMIZIN O KUTSAL ISMINI AĞZINA ALIYOR ! ÜLKEMIZI İÇTEN ÖYLE BİR KUŞATMISINIZ KI SİYASETTE TÜM KURUMLERDA MEDYADA EĞİTİMDE İŞ ADAMLIĞI YAPAN ÇOK VATAN HAİNİ VAR ! UYANIN GENÇLİK BUGÜN IKTIDARA SARAN BU KAFALAR ÜLKENIN YÜKSELİŞİNİ GÖREMEYENLERDİR.ÜLKEMIZI ALABORA ETMEK İSTEYENLERDİR ! ŞİMDİ BİZ ATATÜRKÜN TORUNLARI BU OYUNA GELECEKMIYIZ? ŞERİAT OLCAK DEDİLER FOS ÇIKTI ! KRİZDE ÜLKE BATIYO DEDİLER FOS ÇIKTI ! CUMHURİYET ELDEN GİDİYOR DEDİLER FOS ÇIKTI ! ŞİMDİDE EKSEN KAYIYOR DİYOLAR ODA FOS ÇIKCAK ! TÜRK MİLLETİ UYANDI ARTIK ARKADAŞ BUNLARIN KORKUSU BU İŞTE ONLARIN MEDYASIDA GAZATELERIDE SIYASI PARTILERIDE ÜLKEMIZIN ÖNUNU KESEMICEK ELBET BU İÇİMİZDEKİ HAİNLERIDE TEMIZLİCEZ ! BU ARADA ADD YE SESLENIYORUM ONLARIN BAŞINDAKI KİŞİLERE SESLENIYORUM TÜRK GENÇLERINDEN ELİNİZİ ÇEKIN SİZ KIMSINIZ KI ATAMIZ GB BUYUK DÜŞÜNCEKSİNİZ SİZDE O KAFA VAR MI Kİ ? GOOGLE YUTUBE GB SITELERE DAVA AÇMAKLA BU KARANLIK ELLERIN ZIHNIYETLERIN EKMEĞINE YAĞ SÜRMÜŞ OLUYORSUNUZ SİZE GÜLÜYORUZ YAZIK ÇOK YAZIK ! SEN ORAYA O VIDEOYU ATAN KİŞİYİ BULMAK İSTEMIYOSUN KI SEN ÜLKE GENÇLERI KARANLIKDA OLSUN DUNYADAN BILGI ALMASIN İSTIYOSUN KIMBILIR ARKANIZDA KIM VAR ? EMİN OLUN ŞU YOBAZ BEYINLERDEN HİÇ FARKINIZ YOK.ŞİMDİ BİZ NASIL GÖRCEZ ATAMIZ HAKKINDA İĞRENÇ VİDEOLARI O VIDEOLARI NASIL SILDIRCEZ YUTUBEDEN BUNU BIZ GÖREMICEZ AMA GURBETÇİ TÜRKLERIMIZ GÖRCEK NASIL BIZLER O VIDEOLARI SILDIRCEZ SORUYORUM PASLI BEYINLER SIZE BURDA KIMSE ATATÜRKÇÜLÜK OYNAMASIN ÜLKEMIZDE ADD DIPLOMAYLA MI ALIO GENÇLERI YANINA ARTIK ADD YE MI KALDI ATAMIZI SAVUNMAK BEYLER.HER OLAYDA IKTIDARA SALDIRMAYIN ARTIK AÇIĞA ÇIKTINIZ TANINIYORSUNUZ YANDAŞ MEDYALARINIZ KIM ONLARIDA BILIYORUZ ARTIK EMIN OLUNUZ ÜLKEMIZI ALABORA EDEMEYECEKSINIZ ELBET TÜRK GENCİ BU OYUNA GELMICEK TÜRK MILLETI BIRKEZ DAHA SANDIĞA BUNLARI GÖMECEK

 86. faruk nur says:

  ALLAH;

  Bir zaman gayet; akıllı, zengin, güçlü ve mahir bir ressam,sadece takdir edilmek amacıyla bir resim sergisi açmış. Fakat sahnenin gerisinde durmuş, kendisini konuklara göstermemiş. Konuklara her türlü ikramı yapmış. Resim sergisini gezen misafirler, harika eserlere bakmışlar;ne kadar güzel resimler diyerek aralarında konuşurlarken, birisi; ressamı göremediği için; “acaba bu harika resimleri kim yapmıştır?” diye bir soru ortaya atmış.

  Bir kısım insanlar;bu resimler “kendi kendine” olmuştur demişler.

  Bir kısım insanlar; bu resimleri “tabiat kanunlarının” yaptığını iddia etmişler.

  Bir kısım insanlar ise; “tabloyu meydana getiren materyaller olan boya, fırça, kağıt, kafa kafaya verip birleşerek, bu harika resimleri meydana getirmiştir” demişler.

  Bir kısım insanlar ise;harika eserlerin ve ikramların; “ancak akıllı,mahir,güçlü, zengin bir sanatkar tarafından” yapılabileceğini, söyleyip; kendilerine ikramda bulunan,O sanatkarı içeriden, alkışlar ile çağırıp, kendisiyle tanışmış ve teşekkür etmişler.

  İşte biz de;bu canlı kainatın, tek;sanatkarına,yaratıcısına,Rabb”ine, İlah”ına, Musavvir”ine, Bedii”sine,Malik’ine; Allah diyoruz.

  Bir sanatkarın yaptığı bir eser ile; Allah”ın bir şeyi yaratmasındaki fark şudur ki; sanatkar; Allah”ın yarattığı materyalleri kullanarak ancak bir eser yapabilir.

  Mesela; bir ressam; boya,fırça vs.materyalleri kullanarak ancak cansız bir resim yapabilmektedir. Allah ise, bir başkasına veya başka bir şeye muhtaç olmadan ve yine kendisinin yarattığı ve kendi eseri olan zerrecik bir nutfeden, yaklaşık 60 trilyon hücreden, ikiyüz altı kemikten vs. müteşekkil koca bir insanı inşa etmekte ve canlı ve cüz-i iradesi, aklı,şuuru,ruhu,duyguları,duyu organları,sinir sistemi vs. olan harika bir eser yaratmaktadır.

  Evet evet;pozitif ilimler;” bu kainat nasıl yaratılmıştır” sorusunu cevaplamaya çalışır.Din ise;”bu kainatı kim ve ne için yaratmıştır” sorusunu cevaplamaya çalışır.

  ***Bir eser,sanatkarının bir parçası olmadığı gibi; sanatkar da, eserinin bir parçası değildir.Yani mahlukat, Allah”ın bir parçası değil, eseridir. Yani vahdet-ül vücudu doğru anlamak gerektir.Yoksa Allah mahlukatın bir parçası olsa idi; cehennemde cehennemliklerle birlikte; kendi kendini yakması gibi akla ve mantığa aykırı bir şey olur idi.***

  Mesela; bir balona üfleyerek şişiren bir kişinin nefesinin; o balonun içinde olması; o kişinin balonun,bir parçası olduğunu göstermediği gibi;hem balon da o kişiden farklı ve ayrı bir şeydir.Hem Allah;Ferd olduğundan,eşi ve benzeri olmadığından; mahlukatın cinsinden olamaz ve Allah; yarattığı hiçbir şeye benzemez.

  Mesela;bir aynada tezahür eden güneşin timsaline istinaden; o ayna ben güneşim diyemez. Belki ben güneşi gösteriyorum diyebilir. Hey kendini Nemrut veya Fravun gibi Allah zanneden veya mahlukata bu Allah”tır diyen akılsız; sen kim; Allah kim.

  Bir esere bakıldığı zaman; eser sahibi unutulmamalı.Mana-i harfi ile bakılmalı. Yani;Ne güzel bir ayna diyerek, dikkatli ve kem bakıp nazar ile aynanın camını ve aynanın ustasının kalbini kırmamalı. “Maşaallah, Fesubhanallah; bu aynanın ustası gerçekten harika ve mahir birisi” diyerek, sanatkarını da sena ve takdir etmeli, ikramları içinde teşekkür etmeli.Subhanallahu vebihamdihi demeli.

  *Soru:Allah”ı kim yaratmıştır?

  Cevap:Allah’ı kimse yaratamaz. Yaratılan bir şey zaten Allah olamaz.

  Allah; eşi,benzeri,rakibi, ortağı ve hiçbir şeye muhtaç olmamalı. Ölümsüz,ölmeyen ve öldürülemeyen;Ezeli ve Ebedi yani başlangıcı ve sonu olmayan,kusursuz bir şey olmalıdır.

  Bir varlık; nasıl olur da;başka bir varlık tarafından yaratılmamış, her şeyin tek yaratıcısı, kendisinden evvel hiçbir şeyin olmadığı,kıyametten sonra da bir vakit kendisinden sonra hiçbir varlığın olmayacağı; doğmamış, doğrulmamış, zamandan ve mekandan münezzeh, ölmeyen, varlığı hiç değişmeyen, çok sabırlı, çok merhametli; bir varlık olur?Bu Uluhiyyet sırrı; bizim için, kapalı bir kapı olsun.

  Farzedelim ki; bir sarayın açık doksan dokuz kapısı olsun.Ama bir kapısı kapalı olsun ve sarayın sahibi ancak o kapıyı açabilsin ve anahtarda sadece O”nda olsun. Dışarıdan saraya girmeye çalışan biri,açık kapıların herhangi birinden içeri girebilir.Ama inat edip, açık kapılardan saraya girmemek ve kapalı kapının önünde durmak; o kapalı kapıyı açamadığı için, bu saraya girilemez demek, saray sahibini;inkar etmek, kabul etmemek, red etmek;hiç akıl karı değildir.

  Bu sefer biz ;o dessas şeytana; aksi ile kanıt yöntemi ile;şu soruyu soralım.

  *Peki,Allah yoksa; bu kainatı kim yaratmıştır? Yani resim sergisindeki harika eserleri kim yapmıştır?

  Ey şeytan susuyorsun.Kibrinden,enaniyetinden,inadından ve kandırdığın dostlarına mahcup olmamak için, Allah”tır diyemiyorsun! Cansız bir eserin bile sanatkarı var iken ve olması lazım iken;canlı bir eserin sahibi evleviyetle, haydi haydi vardır.

  ***Hz.Ali”ye bir gün Allah”a ve Ahiret gününe inanmayan birisi gelir ve “insanlar ölünce yok olur;Hem Allah ve Ahiret yoktur”der.Hz.Ali;o kişiye; ”Ya; varsa” diye cevap verir.O kişi;bu ihtimali hiç düşünmemiştim der.***

  Evet evet; inanan kişi,inancından dolayı bir şey kaybetmez ama; inanmayan kişi; işini şansa bırakmış olur ki;bu da akıl karı değildir.

  *Soru:Madem,her şey bir kader defterinde yazılı ve her şey ona göre oluyor;o halde insanlardan niçin hesap soruluyor ve niçin cehenneme gidiyor?

  Cevap:Evet her şey bir kader defterinde yazılı ve her şey ona göre oluyor;ama, kader defterinde yazılı olduğu için o şey olmuyor.

  Mesela; Bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa hem görüş alanı genişler hem de geleceği de bir manada görebilir.Bir meteoroloji uzmanı da uydudan gelen fotoğraflara bakarak bir manada geleceği görebilir. Meteoroloji uzmanı, uydudan gelen fotoğraflara ve bilgilere bakarak, görüyor ki, Ülke”nin batısından yağmur bulutları geliyor. Bulutların hızını ve yönünü hesaplayarak,hemen defterine şunları yazıyor ”yarın Ülke bulutlu ve yağışlı olacak”.

  Bulutların gelmesine daha bir gün var.Bir gün sonra, Ülke bulutlu ve yağışlı olsa;

  Soru: Acaba meteoroloji uzmanı bir gün önceden defterine,bu olayı yazdığı için mi olaylar oluyor?

  Yoksa uzman olayları uydudan önceden gördü de mi yazdı?

  Cevap;Uzman olayları uydudan önceden gördü de yazdı.

  Yani;meteoroloji uzmanı;önceden defterine yazdığı için o olaylar olmamakta;fakat olayın öyle olacağını önceden uydudan,öngörüp, öyle yazmıştır.

  Mesela;Aklı başında bir adam, bir taksiye binse;taksiciye;”beni çabuk, şu dar, tali yoldan; şu diyara götür dese.

  Taksici ise;nazik bir biçimde ona;“daha güvenli,doğru ve tehlikesiz, ana bir yoldan,seni daha rahat ve çabuk götürebilirim;hem dediğin yol tehlikeli,dar ve virajlıdır, o yolda başımıza bir kaza gelebilir” diye cevap verse.

  Ve fakat o adam; taksiciyi zorlasa; ve o tehlikeli,dar, virajlı yolda,bir kaza olsa.

  Soru:O adam;taksiciye; ”bak senin yüzünden başıma bu kaza geldi; sen beni bu yoldan getirmese idin bu kaza olmayacaktı” diyebilir mi?

  Cevap: Diyemez:Çünkü;kendisi tehlikeli yolu istemiştir.Ne zorla arabaya bindirilmiş, nede istemediği bir yoldan götürülmüştür.Hem taksiciyi, kendisi zorlamıştır.Hem taksici,gerekli uyarıyı da baştan yapmıştır.Hem taksici işi gereği; görevini yerine getirmiştir.Suç; götüren taksici de değil,tehlikeli yoldan ısrar ile gitmek isteyen; o adamdadır.

  Hem;küçükler akıl baliğ olunca;yani farık ve mümeyyiz olunca yani iyiyi kötüden fark etmeye başladıklarında; sorumlulukları başlar, amel defterleri açılır. Aklı olmayan deli ve mecnunlardan hesap sorulmaz. Zorla, cebren imzalatılan senet; hukuken geçerli de değildir.

  Hey kardeş yıldız haritasına veya avuç içi çizgilere bakarak; hiç kimse sizin cennetlik mi;yoksa cehennemlik mi olacağınızı bilemez.Fakat bunlar; hepten manasızda değildir. Şayet geçmiş ve gelecek ile ilgili gerçek bilgilere ulaşmak ister isen;Kuran-ı Kerim”i dikkatlice incelemelisin.

  *Soru:Dua ve tevekkül nedir?Şartları nedir?Niçin her duamız kabul olmuyor?

  Cevap:Dua;mahlukatın;Allah”a muhtaç olduğunu anlaması, hissetmesi ve ihtiyacını Allah”a fiili ve kavli arz etmesidir. Hem duanın şartları vardır.Hem her duada mutlaka kabul edilir diye de bir şey yoktur.Fakat her duaya bir cevap vardır.Ya dua aynen kabul edilir veya sizin için hayırlı olmadığından kabul edilmez veya ahirete talik edilir,yani ahirette karşılığı verilir.

  Bir çiftçi, ürün almak için,evvela; toprağını sürecek, tohumu dikecek, sulayacak vs.yani; cüz-i iradesini kullanarak, fiili dua edecek.Sonra; küll-i irade sahibi olan, Allah”a;ürün vermesi için kavli,sözlü dua edecek. Çünkü bir afet gelir ürünü alıp götürebilir.

  Mesela;Çekirge,kuraklık ve sel afeti gibi. Fiili ve kavli dualardan;yani şartlardan birinin eksik olması neticeye engeldir.Hem kavli dua da halisane olmalı;istiğfar, şükür, Peygambere Salat ve Selam ile duaya başlanmalı,mümkün ise;Allah”ın tüm isimleri zikredilmelidir.

  Önce devemizi sağlam bir kazığa,sağlam bir ip ile bağlamalı, sonra; benim devem kaçmaz veya kaçamaz veya kaçırılamaz dememeli,kavli, sözlü duamızı da hiçbir zaman unutmamalı.Devenin dizgini her zaman elinizde olmalı, gerektiğinde o dizgini gevşetmeli, gerektiğinde çekmeli; ama hiçbir zaman dizgini elden bırakılmamalı. Her zaman sürünün başında bir çoban olmalı, tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamalıdır.

  Bundan sonra da; Erzurumlu İbrahim Hakkı”nın Marifetname eserinde dediği gibi;”Mevla neyler, neylerse güzel eyler” diyip sabır ile beklemeli; bu kainatın da bir Sultan”ı,Malik”i ve sahibinin olduğu” bilmeli. “Hasbunallahu nimel vekil” diyerek;Allah”a; Tevekkül edip,güvenmeli.

  ***Hey gemici kardeş filikayı almayı unutmayasın.Hey yüzücü kardeş can yeleği takasın.Sakın yanlış anlama;biz sen yüzme bilmiyorsun demiyoruz.Allah”a güvenme de demiyoruz.Biz diyoruz ki;el ve ayaklarına kramp girdiği zaman boğulma ve kendine de fazla güvenme; tedbiri elden hiçbirzaman bırakma diyoruz.Sana gülen olursa da aldırma diyoruz.***

  Ey Aziz yolcu, elindeki torbayı, bindiğin geminin üzerine bırak, çünkü ayrıca elde taşıman ve kendine yük etmen hiç akıl karı değildir.

  Gerekli iş,görev,vazife ve tedbirlerinizi aldıktan sonra da; benim gemimi hiçbir güç batırılamaz veya benim gemim, batmaz,batamaz diyerek, gururlanıp, Gayretullaha toslamamalı.

  Mesela;bir vakit Tıtanıc isminde, cesim, büyük, bir gemi yapılmış “bu gemiyi Allah bile batıramaz” diye iddia edilmiş.O gemi; daha ilk seferinde Allah”ın bir aysbergine toslamış ve batmıştır.

  Ey Aziz insan;sen bu kainatın Halifesi ve Sultanısın. Siz yaprak değilsiniz ki, rüzgar nereye savurursa oraya gidesiniz.O halde bir köle gibi değil, bir reis-i cumhur gibi emir ve sorumluluk sahibi ol.Dikkat et; sana emanet olarak verilen mülkü ve tebanı ve aileni ve mevcudatı koru.Emanete hıyanetlik etme ve bil ki onların her birinden,bir gün mutlaka; bir bir hesaba çekileceksin.

  ***Ayrıca; insanın cüz-i iradesinden başka kendisine ait günahları ve borçları vardır. Sevaptaki hissesi ise pek azdır.Kötülükte ise tamamen kusur ve günah kendisine ve sebep olan iştirakçilerine aittir.***

  Ey Aziz insan;sen, kafa feneri hükmünde olan cüz-i aklın ile ancak dar, kısıtlı ve sınırlı bir alanı aydınlatabilirsin.Kendini bir güneş, zan ederek; her şeyi aydınlatamazsın.Hem güneş bile sadece dünyanın belli bir yüzünü ancak aydınlatabilmektedir.

  Her şeye muhtaç olan birisinin, hiçbir şeye muhtaç olmayan ve Samed olan Allah”ın kapısını çalması doğru şeydir. Yanlış olan; kişinin hiçbir şeye muhtaç olmadığını zannetmesi ve dua etmemesidir.

  Evet evet;oruç;hem insanı terbiye eder,hem Allah”a muhtaç olduğunu hatırlatır. Misafirin; babanın çocuğuna ve mazlumun duası ise asla geri çevrilmez.

  *Soru :Din nedir?Zaten bu din değilmi afyon gibi bizi uyuttu? İlerlememize ve yükselmemize mani oldu!Zaten bütün savaşlarda din yüzünden çıkmadı mı?

  Cevab:Din;Hayatın,hayatıdır.Din; Medeniyetin ve insanlığın maddeten ve manen yükselmesini, daha iyiye ve ileri gitmesini savunur. Hem;İslam dini;bir lokma bir hırka felsefesine,kölelik ve kast sistemine karşıdır. Hem savaş esiri de;köle değildir. Yarın ölecekmiş gibi, ahirete; hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya teşvik eder. İki günü aynı olan ziyandadır, Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir.

  Haksız yere bir insanı kasten öldüren, tüm insanlığı öldürmüş gibidir. Mesela; öldürülen o kişi ihtimal dahilindedir ki, insanlığı kurtaracak önemli bir buluşa imza atabilir veya bir kişinin katli, öldürülmesi; bir dünya savaşına da sebep olabilir. Mesela; birinci dünya savaşında olduğu gibi.

  Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız.Müjdeleyiniz,nefret ettirmeyiniz.Yıkıcı değil, yapıcı olunuz. Alan el değil, veren el olunuz.Cüz-i bir şer için,küll-i bir Hayrı terk etmeyiniz.

  Mesela;küll-i bir hayır olan ve sayısız mahlukatın susuzluk ihtiyacını gideren yağmurun yağması ile;üzeri ıslanan birisi” yağmur şerdir” diyemez ve o kişi için de yağmur terk edilemez.

  Hayırda yarışınız.Anne ve babaya;sizleri kötülüğe zorlamadıkları sürece itaat ediniz. Yakınları,kimsesizleri, yaşlıları, yolcuları, hastaları, komşuları,dul ve yetimleri, küçükleri, , talebeleri, bekarları, masumları,mecnunları,savaş esirlerini, zorda ve çaresiz durumdaki borçluları koruyunuz ve gözetiniz.

  Tek İlah vardır. O, İlahın adı Allah”dır. Zerrece Allah”a imanı olan herkes; hesaptan sonra cennete girecektir.

  ***İslam dininin; Peygamberi, Hz.Muhammed”tir,Kitabı Kuran-ı Kerim”dir. Bir Müslüman; hem İncile, hem Hz.İsa peygambere; hem,Tevrata,hem Hz.Musa peygambere; hem Zebur”a, hem Hz.Davud peygambere; yani tüm orjinal semavi kitap ve peygamberlere zaten inandığı için;din değiştirmesine gerek olmadığı gibi; hiçmi hiç akıl karı da değildir.***

  Evet evet;çoğu savaş ve kavgaların asıl sebebi din değil;menfaat çatışmasıdır. Asıl savaş ise; imanı kazanmak veya kaybetmek savaşıdır. Hem zulme de rıza göstermemeli. Hem komşu devletler ile iyi geçinmeli, karlı ticaret yapmalı. Ama iç ve dış hainlere de müsaade etmemeli; daima uyanık ve tedbirli olmalı.

  *Soru:Allah”ın bir şekli ve sureti varmıdır? Mana-i harfi ve mana-ı ismi ile bakmak ne demektir?Allah”ı kimler ne zaman görebilir;hiç gören varmıdır?

  Cevap:Allah”ın bizim anladığımız tasavvur ettiğimiz bir şekilde, bir sureti yoktur. Çünkü; Suret ve şekil sınırlı şeyler için söz konusu olabilir.Yani başlangıcı ve sonu olan şeylerin sureti ve şekli olur. Allah ise; Ezeli ve Ebedi”dir, yani; ne bir başlangıcı ve nede bir sonu vardır.

  Mesela;belirli iki nokta arasına çizilen bir çizgiden, bir doğru oluşur.Üç doğrunun başlangıç ve bitim noktalarının, açı yaparak birleşmesinden de üçgen oluşur.Eğer üçgenin kenarını meydana getiren doğruların başlangıç ve bitim noktaları yok ise yani sınırsız ise;baştan bir doğruyu çizemezsiniz. Dolayısıyla da bir üçgeni çizemezsiniz. Çizemediğiniz içinde o şeye şekil ,biçim ve suret veremezsiniz.

  Mesela; su girdiği kabın şekilini ve suretini alır. Yani suyun şekli kesinlikle sadece şöyledir denemez.

  Mesela; görüntü bir şeyin üzerine düşen ışığın yansıması ile olur.Eğer bir uçak radardan gelen sinyalleri yansıtmaz veya sinyali aksi farklı bir yöne iletir yönlendirir ise o uçak radarda görülemez.

  Mesela;hayalet uçaklarının radarda görünmemesi ve radara yakalanmaması gibi. Sakın yanlış anlama hayalet uçağı radarda görülememesi; göz ile de görülemeyeceği anlamına da gelmez. Sakın yanlış anlama bunlar birer temsildir.

  Mesela; mıknatısın veya güneş veya gezegenlerin çekim kuvvetlerini göremememiz; onun olmadığını göstermez.Mez-cezir olayları yani denizin çekilip geri gelmesi buna bir karinedir yani kanıttır.

  Evet evet;nasıl ki;hava zerreciklerini veya mikropları göremememiz onların olmadığını göstermediği gibi; Allah”ı görememeniz de Allah”ın olmadığını göstermez.Nasıl ki;mikropları görmek için mikroskop ve ışık gerektir.Öyle de;Allah“ı görebilmek içinde iman ile kabre ve haşirden sonra cennete girmek gerektir.

  Dikkat ediniz; mana-i harfi ile bakmak demek, Allah“ın tasarrufatını görmek demektir. Yoksa zatını görmek demek değildir.Hem ancak; ahirette ehl-i cennet Allah“ı görecektir.Evet evet; biz sadece Allah“ın Kudret fırçasını ve yaptığı eserlerini ve tasarrufunu görmekteyiz;O bizi görmekte ama biz zatını görememekteyiz.

  Mesela; bir aynaya bakıyoruz;sadece aynayı ve içindeki görüntüleri görüyoruz.Ama aynanın arkasındaki polisleri ve emniyet amirini göremiyoruz.İşte aynanın arkasınıda fark etmek; o aynaya mana-i harfi ile bakmak demektir.

  Mana-i ismi ile bakmak ise;sadece resmi görüp; resmin arkasındaki gizli kudret elini ve resmin sahibi olan ressamı fark edememek demektir.

  Sadece;Mirac hadisesinde Hz.Muhammed peygamber; Allah”ı; bizzat gözleri ile Nur olarak görmüş;ama sureti şöyledir dememiştir.

  *Soru:Miraç hadisesinde kısaca ne olmuştur?

  Cevab:Miraç hadisesinde, bizzat Hz.Muhammed peygamber; çok kısa bir zaman zarfında; refref”e binip, sidret-ül münteha makamına yükselip; geçmişi, geleceği, cenneti, cehennemi ve kainatın yaratıcısını görmüş; Allah”ı; gidip de gören mi var? veya Ahirete gidipte dönen mi var? Sorularını da cevapsız bırakmamıştır.

  Soru: Bu kadar kısa zamanda bu kadar çok iş nasıl yapılır,bu kadar hız nasıl olur?Gelecek nasıl görülebilir? Benim aklım bu gibi şeyleri almıyor!

  Cevap:Mesela;bir elektronik saat düşünelim.Bir saat zarfında;saati gösteren rakam bir defa atarsa, dakikayı gösteren rakam 60 defa atar,saniyeyi gösteren 3600 defa atar.Bir mekanik saatte ise; bir saat zarfında yelkovanın aldığı mesafe; akrebin aldığı mesafenin 12 katıdır. Hız arttıkça;aynı zaman biriminde, daha çok hareket yapılmaktadır. Bunu kronometrede daha bariz bir şekilde görebiliriz.

  Mesala; farzedelim ki;çok büyük bir saatin akrebine, yelkovanına, saniyesine ve salisesine 4 ayrı kişi binsin.Bu kişilerin bulundukları yer,konum, sabit bir sürede kat ettikleri yol,yaptıkları hız ve yapılan hareket sayısı ve neticede hasıl olan iş, dönen çarkların devir sayısı vs. aynı değildir. Hız arttıkça ; yapılan iş, katedilen mesafe ve hareket de artmaktadır.

  Mesela; koca bir kütlesi olan dünyamızı,vasıtasız ve saniyede otuz kilometre gibi çok süratli bir hızla, hem kendi ekseninde hemde güneşin çevresinde hiçbir şeye dayanmadan, direksiz, bir topaç ve Mevlevi gibi döndüren Allah; sevgili bir peygamberini Miraç hadisesinde;elbette ve evleviyetle daha hızlı ve kısa bir sürede götürmeye ve geri getirmeye Muktedirdir.

  Mesela; Büyük okyanusta çok büyük bir deprem veya metan gazı patlaması olduğunu ve bundan dolayı dev dalgaların hızla 2 saat sonra kıyıları vuracağını uydudan gören ve hesaplayan ve Tusinami uyarısında bulunan birisi bir manada geleceği görebilmekte ve insanların tedbir alması için gerekli uyarıları 2 saat önceden yapmaktadır.Bu uyarılara kulak veren ve tedbirini alanın kurtulma şansı daha kuvvetlidir.

  Mesela ;Hz.Nuh peygamberin uyarılarını dikkate almayanlar ;suda gark olmuşlar.Hatta oğlu bile kurtulamamıştır.Hey kardeş ben falan soydan geliyorum diye kendinde ayrıcalıklı bir meziyet olduğunu zannetmeyesin! Allah; Adil ismi gereğince, herkese ve herşeye eşit mesafededir bilesin.

  Kab-ı Kevseyn makamına çıkarılan Hz.Peygamber ise;elbette ve herhalde ve evleviyetle haydi haydi geçmişi ve geleceği görebilir ve görmüştür. Hem geçmiş ve geleceğin yazılı olduğu bir Kader defteri de vardır.Hem insan; geleceğini öğrenmeye de pek meraklıdır.

  Evet evet,bir cismin kütlesi değişmediği halde;ağırlık dünyanın farklı yerlerinde farklıdır. Çünkü yerçekimi;dünyanın her yerinde de aynı değildir.Çünkü; birşeyin veya biryerin dünyanın merkezine olan uzaklıkları farklı farklı olabilir. Altın tacirlerinin veya Hazineden sorumlu kişilerin buna çok dikkat etmesi gerektir.Hem bu da bir fizik kaidesidir.

  Mesela; aya çıkan birisinin ağırlığı ile, dünyadaki aynı kişinin ağırlığı aynı değildir. Çünkü ağırlıkta mekana gore değişmektedir.Çünkü farklı mekanların yerçekimi de farklı farklıdır. Hareket kabiliyetleri de farklı farklıdır. Ayda havada uçan ; dünyada uçamamaktadır.Demek ki ; havada uçmak için, yerçekimi kuvvetini yenmek veya birşekilde ortadan kaldırmak gerektir.

  Zaman da; mekana ve kişilerin konumuna göre değişkendir. Size göre gelecek bir şey; bir başkasına göre geçmiş olabilir.Işık hızında bir şey;ışık hızının altında olan bir şeyden hep bir adım öndedir.

  Mesela; ışık hızında olan bir kişi; bir merminin tabancadan çıkışını ve istikametini görebilir ve kendisini o mermiden koruyabilir.Çünkü ışık hızı; merminin hızından kat ve kat hızlıdır.

  Mesala; süper bir bilgisayarın hızı ile demode olmuş bir bilgisayarın hızı aynı değildir. Dahi birisinin düşünce hızı ile; normal birisinin düşünce hızı aynı değildir.

  Hem cezbeye giren yani İlahi aşk ile yanan birisinin hali ile; normal birisinin hali de aynı değildir.Hem bir peygamberi de kendiniz ile kıyaslamamak gerektir.Sen bir zerre isen ;o bir güneştir.

  Bast-ı zaman yani;az zamanda çok uzun bir zaman yaşamak mümkündür.

  Mesela;bazen bir dakikalık bir rüyada; bir günde yapamayacağınız çok işleri kısa bir sürede; rüyada yapmanız ve yaşamanız gibi.Miraç hadisesinde; beka alemine giren Hz.Peygamber ;bize göre çok seneler hükmünde olan birkaç dakikalık zaman-ı miraç ile Bast-ı zaman yapmıştır.

  Hem beka aleminin birkaç dakikası şu dünyanın binler senesine denk gelir.Miraç; zamanda yolculuktur. İlim adamlarının, zaman içinde yolculuk yapmak içi çalışmaları da boşuna değildir.Hem sıra dışı olayların ve kişilerin varlığı da bir vakıadır.Mesela;peygamberler ve mucizeleri gibi.

  Güneş günü ile dünya günü de aynı değildir.Çünkü dünyanın kendi çevresinde bir dönüş süresi ile;güneşin kendi çevresinde bir dönüş süresi farklıdır.Kainat 6 günde yaratılmıştır. Burdaki gün dünya günümüdür yoksa başka bir günmüdür bu konuda çeşitli rivayetler vardır.

  Mesela; tayy-ı mekan yani bir şeyin aynı anda birkaç yerde olması hadiseleri mümkündür. Hem ışınlamanın bir çeşidi de keşfedilmiştir. Mesela;faklı mekanda olan birisinin aslı olmasada; sureti ve görüntüsü birebir; başka bir yere ilim ve teknoloji sayesinde getirtilebilmektedir. Görüntülü telefon veya internet üzerinden kamera ile saat farkı ve mesafesi çok farklı yerlerde olan iki kişi;karşılıklı aynı anda sesli ve görüntülü görüşme yapabilmektedir.

  Hey kardeş; peygamberleri, mucizeleri, hakikatleri ve sırları merak eder isen; Kuran-ı Kerim okumalısın.

  *Soru:Allah bize çok yakın,ama biz ona çok uzağız,diyorlar;bu nasıl birşeydir?

  Cevap:Mesela;Güneş bize ışık ve ısısı ile çok yakındır. Evet evet;biz güneşin özelliklerini dünyadan bir manada anlayabiliriz.

  Veya; bir uzay aracı ile; yaşlı dünyamızın lambası ve sobası olan güneşe; yaklaşarak; gerçek mahiyetini, yüzünü, sıcaklığını, yakıcılığını ve Azametini anlayabiliriz.
  Hey kardeş;mirac hadisesinde,Hz.Cebrail belli bir noktadan sonra gidemedi. Çünkü her şeyin bir haddi ve hududu vardır.Dikkat et;hududu geçer isen kendini mayınlı arazide bulursun!

  Hey şeytan her tarafın ateş olsa kaç yazar.Çok çok dünyayı yakarsın daha başka. Hem bu dünya;kainat içinde bir zerre kadardır bilesin.Yoksa sen kendini bir şey mi zannedersin.

  *Soru:Allah; bir iken nasıl aynı anda birçok yerde hazır olabilir?

  Cevap: Mesela;birçok aynayı,birçok farklı yerlere koyup yüzlerini tek bir güneşe çevirdiğimiz zaman, her bir aynada güneşin aynı timsalini görebiliriz. Güneş bir iken birçok yerde ayna vasıtası ile ve timsali,ışık ve ısısı ile;heryerde hazır ve nazırdır. Fakat aslı,yani zatı; o yerde değildir.

  Allah ise; kudreti ile heryerde hazır ve nazırdır;her şeye tasarruf etmektedir.Hem zaman ve mekan ilede kayıtlı değildir.

  Mesela;uzaktan kumanda aleti ile bir arabayı veya model bir uçağı idare eden kişi; o aracın içinde değildir.Ama irtibatsızda değildir.

  Hem Allah; mahlukatının bir parçası da değildir. Bir ressamın tablo ile irtibatı ve teması fırça veya eli iledir.Ama ressam o tablonun içinde değildir.Hem ressam; tablonun cinsinden de değildir.Tablo belirli bir yerde asılı iken;ressam o yer ile kayıtlı da değildir.Tablo cansız iken; ressam cansız değildir. Tablo; ressama bağlı iken,ressam tabloya bağlı değildir.Ve dahi o tablonun; bir Sahibi ve o tabloda O Sahibin bir imzası ve mührü vardır.

  Mesela;insan elindeki baş ve şehadet parmaklarını birleştirdiğinizde; Allah yazısını görebilirsiniz.Hem avuç içindeki çizgilerinde bir manası olsa gerektir. Hem hiçbir parmak izi,diş ve çene yapısı vs.de bir başkasınınkine benzememektedir.Hem yüzdeki benlerin ve alın çizgilerinin de bir manası olsa gerektir.

  Hem mahlukat; Allah”ın değil zatına; bir şuasına bile dayanamaz.

  Mesela;Hz.Musa peygamberin Tur dağında, Allah”ın zatını görmek istemesi ve fakat Tur dağının tek bir tecellisine bile dayanamadan o dağın paramparça olması ve Ululazm bir peygamberin bu tecellinin mahafetine dayanamayıp korkup bayılması gibi.

  Ey aziz insan;Allah”tan kork ve titre.Mercimek büyüklüğündeki hafızana ve Azrail”i gördüğünde patlayan ödüne, fazla güvenme.

  Mesela;herbir televizyondan,aynı anda,birçok farklı yerlerden aynı görüntünün ve sesin herkes tarafından izlenip,dinlenebilmesi. Hz.Süleyman peygamber zamanındaki bir tahtın, ilim sahibi birisi tarafından, çok uzak bir diyardan, bir anda, hazır edilmesi Nurani bazı evliya ve abdalın aynı anda; farklı yerlerde görülmesi de imkan dahilindedir.

  Mesela;Azrail”in bir anda; farklı yerlerde farklı kişilerin ruhlarını kabzetmesi ve aynı anda farlı yerlerde görülmesi gibi.

  *Soru:Şeytan kimdir,amacı nedir?Allah”tan başkasına secde edilmez ise; Şeytan”a “Hz.Adem Peygambere secde” emri nasıl bir emirdir? Hz.İbrahim”in; oğlu Hz.İsmail”i kurban etmeye kalkışması nasıl açıklanabilir? Bir zulmü gördüğümüzde ne yapmalıyız?

  Cevap:Şeytan”ın aslı cin olup ateşten yaratılmıştır.İnsanın apaçık, bir düşmanıdır. Mahlukatı, Allah”a düşman etmek için fırsat kollar. Bu hayatı insanlar için cehenneme çevirmeye çalışır.

  İnsan, şeytan”dan her bakımdan üstündür.Hem insan;mahlukatın en eşrefidir.

  Mesela;Hz.Süleyman peygamber, cinleri emri altında tutmakta ve cinlere istediğini yaptırabilmekte idi. Fakat şeytan”ıda hafife almamak gerekir. Çünkü; Hz.Adem babamız ile Hz.Havva annemizin; cennetten çıkmasına vesile olmuştur. Evet evet; şeytanın inadına,bu dünyayı cennete çevirmek için çalışmalıyız.

  ***Dikkat ediniz!Allah”ı inkar etmemek ayrıdır,Allah”a iman etmek ayrıdır. Allah”ı inkar etmek ise; hiç mi hiç akıl karı değildir. Yani şeytanın;Allah”ı inkar etmemesi, Allah”a iman ettiğini göstermez.***

  Şeytan, kibrinden dolayı; Allah”ın “ Ademe secde et” emrine karşı gelmiş.Bu yüzden; Allah’ın Rahmetinden kesin bir şekilde kovulmuş ve imtihanı kaybetmiştir.

  Hey şeytan; “şayet Allah,Adil ise;ben bir secde emrine karşı geldiğim ve Allah”ı inkar etmediğim ve yıllarca namaz kıldığım halde, bu hale düştüm; Ademoğlu ise,Allah”ı inkar etmek ile ve günde 5 vakit namaz emrine rağmen; namaz kılmamak ile ve Allah”ın emir ve yasaklarına hepten karşı gelmek ile,benden daha kötü bir hale düşer” mi diyorsun! Doğru diyorsun, ama; tövbe, iman ve imtihan kapısının senin için kapandığını; Ademoğlu için açık olduğunu unutuyorsun.

  Hey arkadaş;cennet ucuz,cehennem ise lüzümsuz değildir.Allah”ın sizin namazına ihtiyacı yoktur.Sizin namaza ihtiyacınız vardır.Allah;namazınızı ne niyet ile kıldığınıza bakar.Allah rızası haricinde kılınan namazı kabul etmez.Mesela;amirinin gözüne girip, yükselebilmek için kılınan namaz makbul olmaz.Sakın yanlış anlama;biz namaz kılmayın demiyoruz.

  Hem şeytan; Allah”tan,süre istemiş, Kıyamet vaktine kadar, kendisine sınırlı bir süre verilmiş. ”Bende Senin ihlaslı kulların hariç,herkesi Sana düşman edeceğim ve onları azdıracağım” diyen şeytan; Hz.Adem peygambere ve nesline karşı,büyük bir savaş başlatmıştır.

  ***Sakın sizi şeytan,” Allah afedicidir ” diye yanıltmasın.Evet; Allah kesinlikle af edicidir ama, kul hakkı hariçtir. Kulun af edip etmiyeceği ise;kulun ihtiyarına bırakılmıştır.Hem cehennem dahi luzümsuz değildir.Hem; Allah aynı zamanda “Kahhar”dır.Nice milletler Allah”ın kahredici gücü ile tarih sahnesinden silinmişlerdir.***

  Mesela;Hz.Nuh Peygamber zamanındaki isyan ve zulümler neticesinde; Allah”ın emri ve kudreti ile, bir rivayette güneş sistemimizin yakınından geçen bir gezegen; denizleri med-cezir gibi kendine çekmiş; denizler dağlara kadar yükselmiş; Hz.Nuh peygamberin gemisindekiler kurtulmuş ama o Aziz Peygamber oğlunu kurtaramamış; bu nedenle Allah”a ne düşman olmuş nede oğluna hidayet nasip olmadığı için Allah”a kırılmıştır.

  Peygamberin vazifesi tebliğdir.Hidayeti ise insanın Allah”tan kendisinin talep etmesi gerektir.Hem din de zorlama da yoktur.Ama iman ettikten sonra da dinin emir ve yasaklarına uyma ve uyulmadığı vakit bunun bir müeyyidesi vardır. Herkes imtihana tabidir ve Allah nazarında herkes eşittir Hiç kimsenin; hiç kimseye üstünlüğü yoktur. Kim ki; Allah”tan korkar ve itaat eder o kişi üstündür.Bu kişi bir çobanda olabilir,bir kralda.

  Sanığı cezalandırmadan önce,suça sebep olan nedenleri; işsizliği, cahilliği, fakirliği, acizliği, çaresizliği, kaldırarak; suçu önleyici tedbirler alınız. Suçluyu öyle bir ceza ile ürkütünüz ki ;o sucun yanına bile yanaşamasın. Gaye o ürkütücü cezayı vermek değildir, caydırmak olmalıdır. Yoksa o suçlu; suçu tekrar işlemeye devam edecek toplumun huzur ve sükununu bozacaktır.

  Mesela;Göze göz,dişe diş diye;bir ceza olsa. Kimse adam öldüremez. Çünkü kendisine de aynı cezanın verileceğinden korkar,yapmaz, yapamaz. Hem kan davası da olmaz ve olamaz.Cezalar caydırıcı olmalıdır. Yani suçu önleyici olmalıdır.Yoksa ceza; amaç olmamalıdır. Bir suçu işleyen sanık ile birlikte; insanları; suça iten, kullanan, satın alan; perde arkasındaki gizli, hain, kurnaz ve bir numara olan, azmettiriciyi hele hiç unutmayınız.

  Önce tedbir sonra terbiye sonra ceza. Islahı gayr-i mümkünse ve cezasıda idam ise infaz etmek gerektir. Çünkü dönüşü mümkün olmayan bir yola giren suçlu için en hayırlı yol hem kendisi,hem ailesi, hemde toplum için cezanın infazıdır.

  Hem sen Allah”tan daha fazla merhametli olamazsın.Hem sen kul hakkına da karışamazsın.

  Hey kardeş;kötü yola düşürene sesini çıkarmazsın.Kötü yola düşene ise etmediğini komazsın öyle mi! Niçin bataklığa düşeni kurtarmazsın. Niçin bataklığın kökünü kurutmazsın. Niçin beşeri kanun ve nizamlarını; Allah” kanunları ile çatıştırır ve çeliştirirsin.

  Hey uyanık şeytan; “bende bir günah keçisiyim; insanlar yapılan günahları benim üzerime yıkıyor. Allah ise; “hem beni kullanıyor,hemde mülküne sahib çıkmıyor” deme. Sen Kaderi insanlara tersten ve yanlış anlatıyorsun ve faturayı da Allah”a kesmek istiyorsun.İnsanları sinsice, kurnazca ve cerbeze ile Allah”a düşman ediyorsun.Hem insanları dönüşü olmayan yola ve bataklığa düşürüyorsun; ondan sonrada onları dolduruşa getirip; haydi şayet Allah var ise ve gücüde yetiyor ise;sizi bu bataklıktan kurtarabilirse kurtarsın diyorsun değil mi!

  ***Evet evet; şeytana, Hz.Adem peygambere secde emri; ubudiyet secdesi değil, Uluhiyet secdesidir.Yani şeytanın emre itaat edip etmiyeceğinin tespitidir. Yoksa elbetteki Allah”tan başkasına secde edilmez.***

  Hem;Hz.İbrahim peygamber ile oğlu Hz.İsmail peygamber kıssasında ise;Hz.İbrahim peygamberin Allah”a vermiş olduğu bir ahdi yerine getirip getirmeyeceğinin bir tespitidir. Yoksa; Allah merhametsiz ve gaddar değildir.Hem o bıçak Hz.İsmail Peygamberi kesmiş de değildir. Hem sakın yanlış anlama; hem kendi çocuğunu veya başka birisini de “bana Allah”tan vahiy geldi” diye, kurban etmeye kalkma! Sen kim;vahiy kim!

  Bir kazayı veya zulmü ve zulmü yapanları gördüğünüzde; evvela; devletinizin yetkili mercilerine bildiriniz, gecikmesinde telafisi mümkün olmayacak neticeler hasıl olacaksa, mümkünse hemen elinizle düzeltmeye çalışınız, yoksa dilinizle düzeltmeye çalışınız,yoksa en azından o zulmü yapan, o zalimi Allah”a havale ediniz.

  Bunu da yapmıyor iseniz belaların gelmesini bekleyiniz.Bana ilişmeyen, dokunmayan yılan; bin yaşasın demeyiniz. Hem; o yılan, birgün mutlaka başınıza bela olacaktır.

  *Soru:Yerine ve zamanına ve makamına göre akıllıca hareket etmek nasıl olur? Mütevazı olmak ne demektir? Sıhhat nedir? Gerçek zenginlik nedir? İslamiyet nedir? İman nedir? Müflis ve yiğit kime derler?

  Cevap:Mesela;ileriden bir aslan geldiğini gördüğünüzde hemen tedbirinizi alınız.Aslan bana bir şey yapamaz, oda Allah”ın bir mahluku, her şey Allah”ın tasarrufunda, Allah istemese hiçbirşey olmaz diyip okşamaya kalkmayınız. Çünkü sizde olan bu imanı; aklı ve temyiz kudreti olmayan Aslan”dan da beklemek; hiç akıl karı değildir.

  Mesela; bir asker görevde ve savaşta; Azametli, heybetli, cesur,atik, güçlü, silahlı, korkusuz ve Celal sahibi olmalı. Ama evine geldiğinde ise; Cemal sahibi olmalı, çocuğuna karşı şefkatli, ve eşine karşıda nazik ve hürmetli olmalıdır.

  Kendinizi; karşınızdaki sahsın yerine koyup, ”acaba aynı hareket bana yapılsaydı, ben ne yapardım”diye düşünmeli. Güçlüden değil;Hak”tan, haklıdan, doğrudan ve hakikattan yana olmalıdır.

  Her dediğiniz doğru olmalı ama her doğruyu söylemekte doğru değildir. Mesela;karı kocanın arasını düzeltmek için,bir can kurtarmak için veya savaş halinde her doğruyu söylemek doğru değildir. Yalana da hiçbir cevaz yoktur.Bu gibi özel hallerde;susmak en doğru bir iş olsa gerektir.

  Bindiğiniz dalı kesmeyiniz, bindiğiniz gemiyi batırmaya çalışmayınız, ekmeğini yediğiniz yere hainlik etmeyiniz.Yoksa;pirinci kurtarayım derken,evdeki bulgurdan da olabilirsiniz.

  Ve ummadığın ve ihtimal bile vermediğin bir taşın;başını yarması ve seni kahretmesi de imkan dahilindedir.

  Mesela; İlahlık iddiasında bulunan ve Hz.İbrahim peygamberi bir rivayette Urfa şehrinde ateşe atan ve Allah”a ok atmak için kendisine yüksek bir kule yaptırtan, kendini çok; akıllı,güçlü ve zengin zanneden Nemrudu; kahreden şey; emsalleri tarafından alay edilen, bir sivrisinek tarafından öldürüleceğini kahinlerinden öğrenmesi idi.

  O sivrisinek,Allah”a;”Allah”ım beni niçin eksik yarattın” diye sitem etmiş ve o çilekeş sineğine; cevaben, Allah; ”nemrud”u öldürmen için yarattım “diye ilham edip, taltif edip, memnun etmiş ve gönlünü almıştır.

  Nemrud; sarayının tüm pencere ve kapılarını kapattırmış ama İlahlık iddiasında ki Nemrut; anahtar ve burun deliğini kapamayı unutmuştur. Burnundan kafasının içine giden sinek; migren gibi çok şiddetli baş ağrılarına neden olmuş; ağrıyı dindirmek için kafasına vurulmasını emretmiş;sonunda vura vura kafasını patlatmıştır.

  Mütevazı olmak;dilencilik yapmak veya kendini hakir göstermek veya işini,makamını bırakıp daha kötü bir duruma düşmek değildir.Her zaman daha iyi nasıl olur diye düşünmeli ve çalışmalı ve yükselmeli; hem namertlere fırsat vermemeli hem namertlere alet olmamalı hem de gizli ve sinsi oyunlarını bozmalı;hele haine,mevki ve makamını hiç kaptırmamalısın.

  Kalem sahibi bilginlere,kılıç sahibi askerlere ve ululemre; Haktan ve hakikattan ve adaletten ayrılmadıkları sürece hürmet ve itaat etmek gerektir.

  İşinizi ehil kişilere yaptırınız.Yöneticilerinizi ehil kişilerden seçiniz. İşinizi tam ve eksiksiz yapınız.

  Mesela;arabanızı mahir bir ustaya yaptırınız.Yani ustanın maharetine bakınız; yoksa ustanın gözünün ve teninin rengine, cinsiyetine, milliyetine vb. bakmayınız.Yeter ki; o kişi hain olmasın.

  ***İnsanların; aslında Hz.Adem ve Hz.Havva”dan geldiğini düşünerek, uzaktan da olsa akraba ve kardeş olduğunuzu unutmayınız.***

  ***Sofradan istekli kalkınız.Yani doymadan kalkınız.Haddinden fazla yemek, hem sıhhati bozar hemde yattığınızda karabasana davetiye çıkarırsınız. Tıbbın piri, İbn-i Sina “sıhhat az yemektir” demiştir.***

  Evet,evet;bu dünyada gerçek zenginlik;bedenin sıhhatli, ruhun huzurlu, cebin dolu ve gönlün zengin olmasıdır. Huzur ise imanda ve helalinden; çalışıp, kazanıp; başkaları ile bu zenginliği paylaşmak ile olur. Tersi ise insana tedirginlik verir.

  İslamiyet hakka tarafgirlik ve teslim ve inkıyaddır; iman ise,Hak”kı kabul ve tasdiktir. Hem İslam;güzel ahlaktır.İman; tahkiki ise daha güzeldir.

  Evet evet; aslında müflis;hesap günü günahları altında ezilen;hakikatte zengin ise; hesap gününden selametle çıkan;kimseye borçlu olmayan kişidir.

  Hey genç arkadaş huzur yalnızca paradadır diyorsan.Git zenginlere huzurlu olup olmadıklarını sor. Sakın yanlış anlama;biz fakir ol, zengin olma demiyoruz. Mesela; Hz.Süleyman peygamber gibi;mal mülk sahibi olmak bunu Hak yolda kullanmak; Hz.Davud peygamber gibi, hem yol gösterici, hem de Adil bir Kral ol diyoruz.

  Ey fakir kardeş;bilirmisin ki,belki de Allah seni ve mahlukatını sevdiği ve koruduğu için sana vermemektedir.Hem bilirmisin ki;çoğu insanlar zengin olduktan sonra Allah”ı unutmaktadır. Evet evet; her şeyin en hayırlısını talep etmek gerektir.

  Belki de; senin hakkını zalimler gasp etmektedir!İsyanını Allah”a değil;o zalimlere yapmalısın. Hem üzülme;” sevgilimi en zengin kaptı” diye.Sen de zengin olsa idin; o güzeli bir başkasına kesinlikle kaptırmaz idin.Hem sana zengin olamazsın diyen mi var.Yoksa o diyarda zengin olmana mani gizli; kast ve kölelik sistemi mi var! Yoksa aşikar mı var! Hem mal,mülk,para,sihhat vs. olmadıktan sonra; özgür olmuşsun kaç yazar! Hem gerçek özgürlük; muhabbetullahtadır bilesin.

  ***Evet evet;hem dünyayı hemde ahireti isteriz.Ne ahireti kazanmak için dünyayı terk ederiz;nede dünyayı kazanmak için ahireti terk ederiz.***

  Hem, Karun; “ben ilmim ile zengin oldum “ demişti ve kendini bir şey zannetmiş ve şımarmış idi. Sonra toprak onu yuttu.

  Hey hep dört ayak üzerine düşen kardeş;dikkat et; Fravun da hep dört ayak üzerine düşer idi. Hem hiç de hasta olmamıştı.Sonra kendini bir şey zannetmiş ve haddi aşmış idi.Sonra deniz onu yuttu.

  Nemrut da; Allah ile savaşmak için kendisine yüksek bir kule yaptırmış idi.Güya Allah”a ok atıp onu vurmak istemiş idi. Sonra bir sivrisineğe yenildi.

  Ebrehe de; Allah”ın Beytullahını yıkmak istedi. Cesim filleri ile geldi. Sonra Ebabil kuşlarına yenildi.

  ***Gerçek yiğit;hasmını yenebilecek durumda iken;öfkesine sahib olan, zayıf ve küçükleri; garip ve kimsesizleri kollayan ve koruyan; zulme ve haksızlığa da razı olmayan kişidir. ***

  *Soru:Biz gençlere ne tavsiye edersin?Bataklığa düşmüş insanları; kim, ne zaman, nasıl kurtaracak?

  Cevap:Ey gençler;kendinize uygun, önce münasip bir iş ve sonrada eş bulmak için çalışınız. Bekar iseniz; Pazartesi,Perşembe günleri ve ay takvimine göre, hicri ayların 13.,14.,15. (dolunay) günleri oruç tutunuz. Oruç ve evlilik nefsi dizginlediği gibi, şehveti söndürür. Batakhanelerin kapısına kepenk vurur.

  Zina hoş görülemez. Hiçbir ehl-i namus hatta en serseri bir kişide eşinin zina yapmasına razı olmaz olamaz. Bataklıkları ve batakhaneleri kurutmak gerektir.Çünkü mikrop ve hastalık yayarlar..

  Mesela; sıtma ve aıds gibi.

  Ey şeytanın ve deccalin bataklığa düşmüş ve düşürülmüş Aziz insan, elbet birgün senin feryadını işiten bir civanmert yiğit, çıkacak; seni ve tüm insanlığı, şeytanın ve deccalin o pis bataklığından kurtaracaktır.

  O yiğit neden sen olmayasın, Nemrudu öldüren; kör,topal,hasta bir sivrisinekten veya Hz.İbrahim peygamber için yakılan ateşi söndürmek için ağzında küçücük bir su damlacığı ile gelen karıncadan daha mı acizsin! Yoksa bir kurtarıcı mı bekliyorsun! Yoksa iş işten geçtikten sonra mı aklın başına gelecek!

  Ey aziz insan;Hz.Adem peygamber soyundan geldiğini hiçbirzaman unutma.Hem sen hiç hafife alınacak bir şey de değilsin.Sen bu kainatın halifesi ve sultanısın.Niçin o kurtarıcı sen olmayasın.Senin diğer kurtarıcılardan neyin eksik.Bir musibet geldiğinde mi uyanacaksın.

  Haydi işverenler;sizlere çok iş düşmektedir.Bir kişiye iş vermek;o kişiyi bataklıktan çıkarmak veya bataklığa düşmeye engel olmak demektir.Ey zenginler; malınızın kırkta birini bile yatırıma yönlendirseniz;dünyada işsiz kalmayacaktır.Hem verdiğiniz sadaka ömrünüzü uzatacak; zekat ise toplumda sosyal;dayanışmayı ve yardımlaşmayı sağlayıp, malınızın kirini giderecektir.

  Evet evet;cömert zenginler hem ahirette kat kat yaptıkları hayırların karşılığını alacak;hem de,o yanında istihdam ettiği kişinin yaptığı hayıra da hissedar olacaktır.

  Haydi görevliler,yetkililer,ahlak zabıtaları vs.; insanlar size güvenmekte ırz ve namuslarını, can ve mal güvenliklerini size emanet etmektedirler. Görevinizi eksiksiz yapınız. Aldığınız maaşı Hak edip; sonrada afiyetle yiyiniz.

  Mesela; bir kişi boğuluyor,sende yüzme biliyor isen,hemen o kişiyi kurtar. Sonrada devletinizin yetkili mercilerine haber ver diyoruz.”Yok benim görevim ve işim bu kişiyi kurtarmak değildir” deme diyoruz.Bu çilekeş ve vefalı dünyamıza; bir küçücük bir fidan, bir ağaçta sen dik diyoruz.

  Mesela;İslam peygamberi,Hz.Muhammed ;batıl ve hurafeleri kaldırmış ve şeytanın dünya saltanatlığına son vermiş;aileleri tarafından diri diri mezara gömülen kız çocuklarını gömülmekten ve bir mal gibi alınıp satılan kadınları ve gençleri, batakhanelerden; faiz yüzünden perişan olan borçlularıda, faiz bataklığından kurtarmış, faizi de kaldırmıştır.

  Mesela;bugün bile kredi faizi yüzünden çok aileler, toplumlar hatta devletler perişan olmakta, yuvalar yıkılmaktadır.Hem kredi kartım var;Allah”a ihtiyacım kalmadı diye sevinen; sonrada faiz batağına düşünce “Aman Ya Rabbi” diyen sen değilmisin!

  Evet,evet; iktisat etmek, ısraf etmemek,çok çalışmak,üretmek, ayağını yorgana göre uzatmak,alacaklı ile anlaşmak,borcun aslını ödemek, helalleşmek, bir daha faize; tövbe etmek gerektir.

  Ey sarhoş arkadaş; gözünü kapayarak ve aklını iptal ederek; gerçeklerden kaçamazsın. Niçin çoluk çocuğunun nafakasını ve sağlığını heba edersin! Artık ayılmanın zamanı gelmedi mi?

  Ey kumarbaz kardeş;zengin olmak için mevcut son sermayeni niçin tehlikeye atarsın.Hem bilmez misin ki;kumar seni;yenmek için kurulan bir gizli ve sinsi bir tezgahtır; sakın o zar; cıvalı, o kağıt; işaretli,o torba; çift bölümlü ve hileli olmasın!

  Hey; extazy hapı ile kendini Herkül,Süpermen vs.zanneden kardeş; hem sağlığın hem paran gidiyor bilesin.Kendini dev aynasının önünde; dev zanneden hata eder bilesin.

  ***Hem bir şey yapmıyorsunuz;hem bir şeyler yapmaya çalışanlara, Mani oluyor ve “dünyayı kurtarmak sana mı düştü ” diye alay ve tenkit ediyorsunuz. Dünyada; Tesadüf diye bir şeyin olamayacağını,kendi kendine hiçbir şeyin olmadığını,her şeyin bir sebebe ve kaidelere bağlı olduğunu bilmiyor musunuz!***

  Hem kulağınızı tıkayarak veya pembe gözlük takarak gerçeklerden kaçamazsınız ve kendinizi ve başkalarını da aldatamazsınız.Hem niçin her şeyi; Allah”a havale ediyorsunuz.Neden korkuyorsunuz,neyi bekliyorsunuz!

  Hem; elbet bir gün ölmeyecek misiniz!İlla bir yılanın sizi ısırmasını,bir taşın başınızı yarmasını mı bekliyorsunuz. Niçin o yılanın sokmasına göz yumuyorsunuz! Niçin yoldaki taşı hemen kaldırıp bir kenara koymuyorsunuz! Niçin yapılan zulümlere ses çıkarmıyor ve razı oluyorsunuz! Bir gün sizinde kapınızı çalabileceklerini düşünmüyor musunuz!

  *Soru:Hakikatlere ve Hak”ka ulaşmak için; Veya sevgiliye ve arzularınıza ulaşamadığınız için; dünyaya küsmek veya dünyayı terk etmek mi gerekir!

  Cevap:Kendinize yapılmasını arzu etmediğiniz bir şeyi ,birbaşkası içinde arzu etmeyiniz.Çok arzu ettiğiniz bir şeyi elde edemediğiniz için de dünyaya ve sevgiliye küsmeyiniz. Sizin;iyi ve güzel diye bildiğiniz; aslında kendiniz için şer;şer olarak bildiğiniz de kendiniz için; iyi ve güzel olabilir.Çünkü siz;kalbleri ve gönülleri ve gaybı bilemezsiniz.

  Mesela;şeker iyidir,güzeldir;ama şeker hastaları için öyle değildir.Hem; iyi ve kötü;doğru ve yanlış;helal ve haram;güzel ve çirkin;zamana, mekana, kişilere ve değerlere göre değişkendir. Ölçü ise; daima Allah”ın emir ve yasakları olmalıdır. Bunlar ise;Kuran-ı Kerim de ve sünnet-i seniyyede mevcuttur.

  Bir vakit; beğendiğiniz ve hoşlandığınız birisi;sizden hoşlanmayabilir veya sizden hoşlanan birisinden de siz;hoşlanmayabilirsiniz.Veya zemin ve şartlar evlenmeye Mani olabilir.Hem evlenecek kişinin; evliliğini devam ettirebilmesi için evini geçindirebilecek bir işinin olması da gerektir.

  Elbette ki;her anne baba; evlenecek çocuğunun rahat etmesini, eş ise; güzel bir evlilik yapmasını, kendisinin ve çocuklarının istikbalini düşünür.Sen ise;işsiz güçsüz bir şekilde evleneyimde ne olursa olsun dersin; ama hata edersin.

  Hey işi gücü yerinde;belirli bir maaşı olan, bekar kardeş senin evlenmen ve sıkıntı içinde olan kayınpeder ve kayınvalidenin yükünü hafifletmen gerektir. Evet evet;evlenmek sünnettir.O halde şartlar var ise;evlenmek gerektir.

  Hem nasıl olsa anam; yemeğimi pişiriyor,babamda ekmeğimi getiriyor deme.“Anam babam öldüğünde; elden ayaktan düştüğümde; bana kim bakacak“ diye şimdiden düşünmeye başla!

  Hey sevgilisini; fakirlik yüzünden ele kaptıran kardeş;üzülme.Her olmayan bir işde bir Hayır vardır.O sevgiliyi;senden daha iyi koruyacak ve kollayacak kişiye sessizce izin vermek ve yüreğine taş bağlamak gerektir.Zengin ol ki;belki kendi çocuğunu, istediği birisi ile evlendiresin. Hem fakir oldukları için ebeveynine de haksızlık etmeyesin.

  Hey kardeş;Kabil ile Habil arasındaki niza; çok güzel bir dilber yüzündendir. Kabil hırs gösterip; Habil”i haksız yere katl etmiştir.

  Evet evet;bir dilbere çok kişi talip olur ama bir er ile evlenebilir.Ne demiş; Nasrettin Hoca, parayı veren düdüğü çalar! Yani evlenmek için; para gerektir.Para içinde iş; bulmak, kurmak ve çalışmak gerektir.

  Sakın yanlış anlama eş satlık mal değildir.Hem mehri de vermek gerektir.O mehir hatun için kötü gün dostudur.Sen öldüğünde belki o mehir ile çoçuklarını idare edecek; daha da zor duruma düşmeyecektir. Yine yanlış anlama mehir başlık parası da değildir..

  Hem eş seçiminde ve evlilikte; eşin akıllı ve ehl-i iman olmasına, eşlerin birbirine denk olmasına, birbirlerinden hoşnut olmasına, zorluk ve mani çıkarılmamasına, tarafların rızalarının olmasına, eşlerin güzel ahlaklı olmasına ve akid yapılmasına dikkat edilmelidir. Ebeveynlerin ve büyüklerin; duaları ve gönülleri alınması da güzel bir şeydir.

  Ayrıca; evlenme ehliyeti olup da yaşı küçük olanlar için; ebeveynlerinin rızası da gerektir.Sakın yanlış anlama; evlenme ehliyeti ayrıdır, rüşt yaşı ayrıdır.Hem kişi evlenme ile reşit olur.Hem çocuk yaşta birisi ile evlenme olmaz.

  Ne demiş atalar;davul bile dengi dengine çalar.Yani eşlerin birbirine denk olmasına dikkat etmek gerektir.Hem taraflardan en az birinin hali vakti yerinde olması gerektir.

  Hey kardeş;ebeveyn senin güzel bir evlilik yapmanı ister.Hem seni senden daha iyi bilir.Niçin inat edip;ebeveynini üzersin.Sakın yanlış anlama aşık olduğun birisini alma demiyoruz.Ebeveyninin de fikrini al diyoruz.

  Hem evlilikte de keramet vardır.Hem kaçırmak olmaz.Hem eşe; cebir ve şiddet de olmaz. Hem güzelliği, zenginliği ve aklı zaman içinde gitmekle; bu nedenle boşamak ve atmakta olmaz.Hem emanete de; hıyanetlik olmaz.Evet evet aldığınız eşler size emanet verilmiştir.

  Evet evet; boşanmak ne hoştur nede boştur.Sakın yanlış anlama; evlilik çekilmez bir hal almış ise; ve dahi istenmeyen kötü hadiselere mutlak gebe ise; boşanma bir Hak olsa gerektir.Ve dahi; boşanma neticesinde taraflar daha kötü bir konuma düşecekler ise; boşanmayı ve dahi çocukların istikballerini düşünmek gerektir.

  Evet evet; eşinden haksız olarak şikayet etmeyesin.Herkesin; rızkı,huyu, kabiliyeti ve çalışma alanı farklı farklı ve değişkendir bilesin. Herkes zengin olsa idi; kim çalışacak idi.Herkes fakir olsa idi; size kim iş verecek idi.

  Evet evet; aslında herkes zengindir. Kimi ilmen ve aklen zengindir. Kimi mal ve mülk olarak zengindir. Kimi ise güç ve kuvvet olarak zengindir. Kimi ise; yakışıklı ve güzeldir! Hem yakışıklı,hem zengin,hem akıllı,hem güçlü bir eşe sahip olmak ise;Nur-un ala Nur“dur.

  Hiç üzülme;tencere yuvarlanır kapağını bulur.Hem dört dörtlük bir eşi bulmakta çok zordur. Evet evet; söz dinleyen akıllı kişiler ise; her zaman kazanır.Kaderi zorlayan kaybeder; razı olan,kazanır.Hey aşık; sevgilini doyurmak için çok çalışmak gerektir.

  ***Hey aşık; sevgilinin suretine doyasıya bakmak hoş ise; Cennette Ruyetullah daha da hoştur. Hem üzülme sevgilim çirkinleşti diye; çünkü cennette daha güzel olarak sana gelecektir.Hem üzülme dünyada veya cennette sevgilim beni seçmedi veya seçemedi diye; sevgilinin suretinde çok gılman ve huri olacaktır. ***

  İlahi aşk ile; beşeri aşk aynı değildir. Hem Allah; seni hiçbir zaman terk etmez; hem senden bir şeyde beklemez. Hem bir anne veya babanın çocuğuna gösterdiği şefkat; aşktan da üstündür.

  ***Dünyayı bütün bütün terk etmeyiniz.Yani dünyayı kesben değil;kalben terk ediniz. Yani;hiç ölmiyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete; çalışınız.Bazen inzivaya, itikafa çekilmek gerekse bile bunu devamlı hale getirmeyiniz. ***

  Mesela; Hz.İdris peygamber;terzi, Hz.İsa peygamber; marangoz, Hz.Davut peygamber; kral,Hz. Muhammed peygamber; çoban,Hz.Musa peygamber işçi vs. idiler. Dünyayı ve dini; terk etmediler. Peygamberlik vazifelerini ücret almadan yaptılar, hayatlarını idame ettirmek içinde çalıştılar ve sebeplere sarıldılar. Çoban oldukları için gocunmadılar,kral oldukları içinde; böbürlenmediler.

  Dikkat et;Fatiha süresindeki “yalnız Allah”a kulluk ederiz ve yalnız Allah”tan yardım isteriz”demek;tenbel tenbel yan gelip yatmak değildir. Namerte muhtaç olmamak için çalışmak gerektir.

  Hey kardeş;İslamiyette, Muta nikahı da yoktur.Eş satlık bir mal da değildir.Evet evet;hadis diye yutturulmaya çalışılan şey; Kuran-ı Kerim ile ayrık düşüyor ise;sen Kuran-ı Kerime göre amel etmelisin.Sakın o yutturulmaya çalışılan şey; uydurma olmasın.

  Evet tek koltukta iki karpuz gitmez ama iki koltukta iki karpuz gider. Kuş gibi uçabilmek için,çift kanatlı olunuz yani,hem maddi hemde manevi hayatınız için çalışınız.Her ikisinide birlikte orantılı şekilde götürünüz. İfrat ve tefritten kaçınınız.

  Hey sevgili; maşukunun duası ile ayakta kaldığını unutma!

  *Soru:Hayat kaç tabakadır?İlm-ü ledüniyye nedir?Dağların faydası nedir?

  Cevab:Hayat; beş tabakadır.Birinci tabaka;şu anda yaşayan insanlara ve cinlere aittir. İkinci tabakada; Hz.Hızır ve Hz.İlyas peygamber. Üçüncü tabakada, Hz.İdris ve Hz.İsa paygamber. Dördüncü tabakada, şehitler. Beşinci tabakada ise vefat etmiş ve alemi ervahta bulunan ruhlar vardır. Hem Hz.İdris peygamber; cennettedir ve vefat etmiş de değildir. Hem Hz.İsa peygamber öldürülmüşte değildir. Hem şehidler; öldüklerini bilmezler ve güzel bir hayatları vardır. Hem Hz.Hızır hayattadır; içimizde dolaşmaktadır.

  ***Evet evet;Hz.Hızır ile Hz.Musa peygamber arasında geçen kıssada; Hz.Hızır”ın bildiği ama herkesin bilemediği bir ledün ilminden bahsedilmektedir.Bu ilim; bizim bildiğimiz akıl ile izahı güç gizli bir ilim olup,bu ilim sahibleri kendi rey ve görüşü ile hareket etmezler.

  Sakın sakın kendinizi Hz.Hızır gibi gizli ilim sahibi zannedip; kendi aklınız ile izahı güç şeyler yapmayınız. Hz.Musa peygamber gibi aklınız ve vicdanınız ile hareket ediniz;Allah“ın çizdiği sınırları aşmayınız.***

  Mesela; aracında, karşıdan gelen araçları gösteren bir radar cihazı olan bir şöforün devamlı olarak karşıdan gelebilecek araçları görmeden hatalı solladığını zannedebilirsiniz. Gerçekte o şöfor hata yapmamakta radara göre hareket etmektedir. Hey kardeş;takdırdığın radarın hata payının sıfır olmasına ve hiç bozulma ihtimalinin olmamasına da dikkat etmek gerektir.

  Sakın yanlış anlama; aracında hatasız radarın yoksa,hem hatalı sollama hem hiçbir işini de şansa bırakma. Hey kardeş;seni sollayan araca yol müsaid ise; yol vermelisin. Yol müsait değil ise o kardeşini sollamaması için uyarmalısın.Hem yol çizgi ve levhalarına da dikkat etmeli,hız ve yük limitini aşmamalısın.

  Hey kardeş;sen de, Allah“ın çizdiği rotadan ayrılmamalısın.

  Evet evet;nasıl ki yeryüzünde nehirler olduğu gibi; yeraltında da gizli nehirler ve kaynaklar vardır.Mesela; Kabe“deki,Zemzem gibi.

  Hem dağlar; su depolarıdır. Kar sularını sünger gibi kendine çekerler. Hem dağlar yeryüzünün direkleridir.Hem yeryüzüne yaptıkları ağırlık ile; depremin şiddetine doğal bir sed olup;azaltırlar.Hem; dağı yalayan havadaki zehirli maddeleri,o Azametli dağ; mıknatıs gibi kendine çeker ve havayı temizler.

  Evet evet;deniz üstündeki karaların alanını tespit eder iken; yeryüzündeki yüksekliği de dikkate almak gerektir.Mesela; bir huninin sadece altının alanını hesaplayıp; huninin yüzeyinin alanını unutur iseniz; yani bir dağın yüksekliğini ve dış yüzeyini unutur iseniz; yanlış hesap yaparsınız.

  *Soru:Ezan okuyan imam, bir defa“Allahu Ekber” dediğinde nasıl bu sözü duyan herbir insanın kulağına ayrı ayrı binlerce “Allahu Ekber” sözü girer?

  Cevap:Her bir hava zerresi aynı bir fotokopi makinesi gibi;kendisine yüklenen bir sözü başka bir hava zerresine nakl ederek çoğaltır. Söylenen söz bir iken ve sadece bir kişinin kulağına girmesi gerekirken; o sözü duyan her bir insanın kulağına o bir tek söz; ayrı ayrı girer.

  Hem o tek hava zerresine aynı anda hem ses, hem görüntü yüklenebilir. Mesela; televizyon,radyo,kablosuz internet, cep telefonu gibi alıcı ve vericiler vasıtasıyla ses ve görüntünün nakli gibi.Bakır veya altın bir telden, akan elektrik gibi.

  ***Evet evet; ilim adamları, geçmişteki hava zerrelerine yüklenen sözleri ve resimleri yakalayabilecek bir alet üzerinde çalışmaktadırlar! Yani bir manada geçmişe gitmeye çalışmaktadırlar.***

  Evet evet;şimdiye kadar tek bir hava zerresini yaratan bir ilim adamı daha dünyaya gelmemiştir ve gelemeyecektir.Çünkü yaratmak Allah”a aittir.Ama dahi mucidler ve ilim adamları vasıtasıyla harika buluşlara imza da atılmamış değildir.Haydi; mucidler ve akiller ordusu;ilk hedefiniz yeni keşf ve buluşlardır; ileri.

  Okuyunuz,okutunuz.Ne demiş Yunus Emre,’İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmez isen ilim nice okumaktır.’

  Soru:İlim adamları; atamızın yani ilk insanın maymun olduğunu söylüyor?

  Cevap:Hayır hayır;sizin atanız; Aziz ve muhterem bir insan ve ilk peygamber olan Hz.Adem Aleyhisselamdır.Hey maymundan geldiğini iddia eden kardeş,iddian doğru ise; halihazırdaki diğer maymunlarında insan olması gerekmezmiydi!

  ***Sakın; sizin insanın atası olduğunu iddia ettiğiniz kafatası;Kuran-ı Kerim de bahsi geçen ve Allah”a isyanları dolayısıyla ceza olarak Allah tarafından maymuna çevrilenlere ait olmasın! ***

  Evet evet; insanı maymuna dönüştüren; Allah”ın bu mucizesini araştırmak gerektir.Güya, Allah”ı inkar etmek için;maymundan geldiğini iddia etmek hiç akıl karı değildir.

  Hem;bitki,hayvan ve insanın; DNA şifresi farklı farklıdır.Genetik ve tıp ilmi sahipleri; DNA şifresini çözmek için çalışmaktadır.

  Yok eğer; maymundan geldiğimizi kabul etmez isek; bizi yükseltmiyorlar makam ve mevki vermiyorlar diyorsan o başkadır.

  *Soru:Kafir,münafık,müslüman ne demektir? Fedai ne demektir?

  Cevap:Kafir; Allah”a imanı olmayan kişi demektir.Munafık ise;müslümanmış gibi görünen ama Allah”a imanı olmayan ikiyüzlü kişi demektir.

  Müslüman;Allah”ın; birliğine, Kitaplarına,Peygamberlerine,Meleklerine,Ahiret gününe vs.imanı olan kişidir.

  Fedai ise; kendilerine özel ruhsat ve izin verilen, kafir ve münafıkların içine sızan, onların var ise;hain planlarını deşifre eden yiğide derler.

  Hey şeytan;kendini ve avarelerini çok zeki zannetme.Hem Müslümanları da pek hafife alma.Hem defterinin dürülmesine çok az bir vakit kaldığını ve cehennemden birgün çıkabileceğinide hiç zannetme!

  *Soru:”Dünya;öküz ile balık üzerindedir”; ne demektir?

  Cevap:Dünyada geçim kaynaklarından en önemlileri; balıkçılık, tarım ve hayvancılık olduğu veya bu söz söylendiğinde; dünyamızın balık veya boğa burcunda olduğu anlatılmak istenmiştir.Yoksa dünyamız elbetteki;bildiğimiz öküz ve balık üzerinde değildir.

  Mesela;”ayağını yorganına göre uzat” deyimi ile gelirinden fazla harcama yapma demek istenmiştir.Yoksa;ayak ve yorgandan bahsedilmemektedir.

  *Soru:Tenasüh; yani reenkarnasyon fikrine ne diyorsun?

  Cevap:İslamiyet; Tenasüh fikrini kabul etmez.Yani ölen bir kişi, başka bir şeyin suretine girerek hayatını devam ettirmez. Ölen kişinin ruhu berzah elemine gider.

  Mesela; insanlık tarihi yedi bin yıl olduğunu ve ortalama bir ömründe yüz sene olduğunu farz etsek, yetmiş defa bu dünyaya gelip gitmemiz gerekirken; değil yetmişini, birini bile hatırlayamamamız bizim çok unutkan veya akılsız olduğumuzun değil, tenasüh fikrinin doğru olmadığını gösterir.

  Delil ise; Miraç hadisesi ile ahireti,cenneti,cehennemi ve Allah”ı gören ve Ululazm bir peygamber olan; Hz.Muhammed Mustafa peygamberin beyanı ve Allah”ın kitabı olan;Kuran-ı Kerim”in yazılı ve aşikar olan ayetleridir.

  Dikkat ediniz; insan ölünce ruh berzah alemine gider.Haşirde ise tekrar bedene girmesi reenkarnasyon değildir.Hem bedenin tekamülü de; reenkarnasyon değildir. Mesela; bir tırtılın, kelebek olması veya kurbağa yavrularının balık gibiymiş gibi gözüküp, gelişerek tekamül ederek kurbağa olması gibi. Bunlar Allah”ın birer aşikar,göz ile görünen mucizesidir.

  Hey kardeş;cesedinin yanıp kül olması ile cehennemden kurtulacağını ve hesap vermeyeceğini yani yok olup gideceğini zannetmeyesin. Cesedinin toprağa gömülmesini isteyesin.Hem küresel ısınmaya bir neden de sebepsiz ve gereksiz kesilen ağaçların ve açıkta yakılan cesetlerin dumanlarının sebep olduğunu da bilesin.

  Evet evet;dünyanın ciğeri hükmünde olan ormanları ve o ciğerin hücreleri olan ağaçları ve o ağaçların küçük bir misali olan tohumları ve bitkileri korumak ve kollamak gerektir.

  Mesela;milyarlarca kitap,dergi,gazete vs.için ağaç kesmek yerine;cep bilgisayarı,akıllı tahtalar ve elektronik; kitap ve defter vs.yapmak ,bilgi çağını yakalamak gerektir.

  *Soru:Acaba; cennetlik miyim; yoksa cehennemlik miyim? Anne veya babaya niçin “of” bile dememeli?Ehl-i Kitap”ın durumu nedir?Ehl-i Kitap niçin şeytan ve deccale karşı ittifak etmiyor?

  ***Cevap:İnsanlar korku ile ümit arasında olmalı. Acaba cennetlik miyim, yoksa cehennemlik miyim sorusunu ve Levh-i Mahfuzu merak etmek onu okumaya çalışmak yerine, en kötü ihtimali göz önüne alarak, tedbirimizi almak; daha akıllıca bir iş olsa gerektir.***

  Anneniz ve babanız sizi sırtından indirip haydi hayata ve çalışmaya ve üretmeye dediklerin de; onlara düşman olmayınız ve yaşlandıklarında onlara “of” bile demeyiniz. Hiçbir ebeveyn, yani anne ve baba; çocuğunu bilerek ve istiyerek ateşe atmaz.Ancak, o hayırsız evlat ;anne veya babasını, kasten öldürerek; cehennemi Hak eder.

  Halbuki; anne ve babası; daha küçücükken kendisini şefkatle büyütmüş, kendisini her türlü zararlı şeylerden esirgemiş elinden gelebildiği ve imkanlar elverdiği kadarı ile sana cennet hayatı yaşatmaya çalışmış idi. İşte;”Bismillahirrahmanirrahim”in bir manasıda budur.

  Hey çocuk;helal para nasıl kazanılır; ebeveynin seni adam etmek için nelere katlanır bilirmisin?

  Çocuklarınıza manalı ve güzel isimler koyunuz. Hem ismin önemli olduğunu da unutmayınız. Harflerin de insan üzerinde etkisi vardır.Mesela; Kuran-ı Kerimi, dinlemek insana huzur;belli bir süre okumak ise huşu ve cezbeye girmesine vesile olur.

  Evet evet;çocuklarınızı güzel bir şekilde terbiye ediniz ve yaşadığınız zamana göre güzel ahlaklı ve imanlı olarak yetiştiriniz. Evlenme çağına geldiğinde ise evlendiriniz.

  Ne ekerseniz;onu biçersiniz.Herkes ancak; çalıştığının karşılığını alacaktır. Çalışınız, üretiniz, yiyiniz,yediriniz,kalp kırmayınız,veren el olunuz, israftan kaçınınız. Sağlığınızın ve boş vaktinizin kıymetini iyi biliniz.

  Çocuklarınızı ve rahimlerdeki ceninleri de rızk endişesi ile öldürmeyiniz. Yoksa; ahiret de o masum çocuklar, sizden ve iştirakçilerinizden; davacı olacaklardır.

  Hüküm ve hükmün dayanağı olan kanun; adil olmalıdır. Dikkat ediniz; kanun ve hüküm adil olmaz ise;bundan zarar görenler Hakkını bu dünyada alamasa bile ahirette mutlaka haksızlığa ve zarara sebep olanlardan mutlaka alacaktır. Evet evet;Hz.Yusuf peygamber, İmam-ı Hasan ve Hüseyin, İmam-ı Azam vs. gibi; haksızlığa, zulme, iftiraya uğramış bu nedenle; haps olmuş, işkenceye maruz kalmış, şehit olmuş kişilere müjdeler olsun.

  Hey ölüme meydan okuyan; Azrail ile dalga geçen genç kardeş; sen ölüm korkusunun ne olduğunu bilir misin! İdam sehpasına çıkarılan ve boynuna ip geçirilen kişiden sorup öğrenebilirsin! Hem; her idam sehpasına çıkarılan kişiyi de suçlu zannetmeyesin.

  Hem fay hattının üzerine bina yapıyorsun.Hem o evi depreme dayanaklı yapmıyorsun; ondan sonrada evim niye yıkıldı;bu ölen masum çocukların suçu neydi diyorsun.Hem üzülme; depremde vefat eden,suda boğularak, yangında yanarak vefat eden tüm masumlar şehid hükmündedi

 87. Duguç Pomaj. says:

  -Faruk,mantıksal ve bilimsel refleksler’e,sığmayan…bir sürü tevekküllü ZIRVA…Sıralamışsın. Ben Bir RUS’um..Türk dili ”FİLOLOJİ”si,okudum…İslam toplumları bu dünya’nın en ”APTAL”Toplumlarıdır..Bu kadar basit ve net.!!! Salak- Sapık Avuntu Kandırmaca hülyalar ile kendinizi ve zavallı geri kalmış çevrenizi kandırabilirsiniz ancak…Ne MOKKK yapmış senin islam alemin şu BİLİM DÜNYASINA???? Hayatınız Abuk-Sabuk,Tartışmalar ile geçiyor..(Yok şu caizmi yok sevapmı günahmı)…Süper GERİ ZEKALILAR ORDUSU’sunuz…300 milyon müslüman beyinsiz arap,3 Milyon YAHUDİ’nin hakkından gelemiyor.!! Yalanmı??? Kii dünya’nın en şerefsiz milleti yahudilerdir(Biz RUS’lar,yahudilerin yok edilmesi gerektiğine inananlardanız)Aklınızı bir yerlere(…)toplayın,,,bu dünya sizler gibi salakları her zaman çok kolay sömürür…OKEY.

Bir cevap yazın