Doğrusu : Entelektüel

Büyük bir çoğunluk tarafından ‘entellektüel’ diye bilinen kelimenin doğru yazılışı ‘entelektüel’ dir. Aradaki fark birinci kelimenin çift ‘l’ harfi kullanılarak, ikincinin ise tek ‘l’ harfi kullanılarak yazılmasıdır.

Anlamı : Bilim, teknik ve kültürün değişik dallarında özel öğrenim görmüş (kimse), aydın, münevver.

Örnek : “Pek sevinmez görünmek, bazı entelektüel bozuntularının oldum olasıya başvurdukları pis bir numaradır.” H. Taner

Bugünden itibaren sitemde yanlış yazılma ihtimali yüksek kelimelerinin doğrusunu paylaşacağım. Bu fikir aklıma birkaç hafta önce yatağımda uyuklarken geldi ve telefona kaydetmiştim. Bugün de aktif duruma getirdim. Çok kuru olmasın diye altına TDK‘dan anlamını ve cümle içinde kullanımını da ekledim.

2 Comment

  1. amarat says:

    Merhaba,entelektuel.com u alırken o zamanlarda entellektuel.com da boştaydı, dogrusu entelektuel oldugu için bu domaini aldım fakat hala kimi büyük gazetelerde dahi entelektüel kelimesi yerine entellektüel kelimesi kullanılıyor.Bu yazarcıklara sözlük falan mı yollasam diye düşünüyorum.

  2. @Amarat ben gördüğüm yerlerde düzeltmeye çalışıyorum. Tabi ki karşıdaki insan da önemli. 3 kelimesinden ikisi yanlış olan bir kişiye değil de aa gerçekten entellektüel değil de entelektüel miymiş diyecek kişilere yazıyorum. Bence sen iyisini yapmışsın.

Bir cevap yazın