Blog Ödülleri’nde Yaşadıklarım

Bu yıl Blog Ödülleri organizasyonu çok ateşli tartışmalara neden oldu. Özellikle yemek tarifleri blogum olan Tarif-i Yemek’teki kampanyayı başlattıktan sonra. Elimden geldiğince olayları açıklamaya çalışacağım.

Blog Ödülleri başvurularından sonra, oylama başlamadan önce, benim aklımda olan bir kampanya fikri vardı. Bu fikri hayata geçirmeden önce Blog Ödülleri ekibinden Eray’a da danıştım. Yazdığım mail aynen aşağıdaki şekildeydi:

Merhaba,

Blog Ödülleri’nde oy toplarken herhangi bir kural var mı? Örneğin ben yemek tarifleri sitemde bunun için bir kampanya başlatmayı, karşılığında armağan vermeyi düşünüyorum. Şöyle olacak armağanı kazanmak için kullanıcılar kampanya sayfasına yorum yazacak ve bir de Blog Ödülleri’nde oy kullanmalarını isteyeceğim. Bunun herhangi bir sakıncası var mı acaba? Erken cevap alabilirsem sevinirim.

Görüşmek üzere.

Bu mailin üzerine Eray’dan aldığım cevap bunun enteresan bir yaklaşım olduğu, ekip adına bir sakınca olmadığı yönündeydi. Eray, diğer katılımcıların sıkıntı yaratıp-yaratmayacağını bilmediğini de belirtmişti mailinde. Kendim karar vermemi söylüyordu. Bu mailin üzerine ben kampanyayı başlatmaya karar verdim ve kampanya yazısını yazdım.

Yazıdan sonra henüz 1-2 saat geçmişti ki FriendFeed’den birileri bu konuyu tartışmaya, ortamı hararetlendirmeye başlamışlardı bile. ‘Blog Ödülleri ekibi buna izin veriyorsa bırakırım’, ‘Daha da gelmem’ tarzında cümleler havada uçuşuyordu. Ben gerekli açıklamalarımı 1-2 yorumda yazıp geriye çekildim. Eğer kendime hakim olmasaydım çok kişinin kalbini feci şekilde kıracaktım. Benim fikrimi anlamayıp, saçma yorumlar yazan insanlar vardı çünkü. Bazı çocukca davranışlar da vardı. Olayın mantığını kavrayamayan insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlardı ve ben bu kişilerin sorularına yanıt vermekten özellikle kaçındım (Bknz : Lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye.). Benim merak ettiğim soru şuydu, ki halen merak etmekteyim çünkü cevap veren ol(a)madı, benim kampanyanın etkisiyle kazandığım oyların, diğer katılımcıların sitelerine hiç girmeyen birilerinden aldığı oylara göre neden geçersiz olması gerektiğiydi. Bahsettiğim oyları bu linkten ayırt edebilirsiniz. Bu şekilde ben de oy aldım. Ersin Koç arkadaşımız oy kullanmadığı kategorilerde yorum olarak yazılan ilk bloga oyunu vereceğinden bahsetmişti ve Tarif-i Yemek bu şekilde 1 oy aldı. Benim kimseyi bu şekilde oy aldı düye suçladığım yok. İnsanların benim aldığım oylarla, bu oyları ayırt edememesinden yakınıyorum sadece.

FriendFeed’de tartışmalar devam ederken Mutfak Sırları (yemek kategorisindeki ciddi oy toplayan sitelerden biri) da bir kampanya başlattı. Mutfak Sırları sitesi kime ait bilmiyorum ama FriendFeed’de Mutfak Sırları adına açıklaman yapan kişi kampanya fikrine karşı olanlardan birisi. Ardından böyle bir kampanya başlattı. Birkaç saat sonra da kampanyayı durdurdu. Ve bir açıklama : ‘Zaten en başından durduracağımı bilerek başlattım, sadece bir tepkiydi’. Ben bu açıklamaya tabi ki inanmıyorum. Bence bu kişi sonradan fikrini değiştirdi ve böyle bir açıklama yaptı.

Ben ise Blog Ödülleri’nin zarar görmemesi için kampanyayı değiştirecektim. Bir yandan Eray ile mailleşiyorduk zaten. Mutfak Sırları kampanyayı başlatmasının ardından kampanyayı durdurmayı biraz geciktirdim. O site kampanyayı durdurmasının akabinde ben de kampanya kurallarından oy verme zorunluluğunu kaldırdım. Kampanya oy verme zorunluluğu şeklinde 1 gün sürmüş oldu. Şunun da bilinmesinde fayda var. Tarif-i Yemek’te böyle bir kampanya ilk değil. Karşılıksız hediyeler veriyordum zaten. Ben bu kampanyayı sadece tetikleyici olması açısından başlattım. Kampanya yorumlarına bakarsanız az-çok tahmin edersiniz oy verenleri zaten. ‘Sitemiz bunu hak ediyor’ tarzında çok yorum aldım. Yeterince uzattım ama eksik bir şey kalsın istemiyorum.

Ayrıca oy vermeye zorunluluğunu kaldırdıktan sonra da oylarım artmaya devam etti. %15’lerde olan ortalamam şu anda %17 civarlarında.

Blog Ödülleri haksız rekabet olduğu gerekçesiyle kampanya döneminde toplanan oyların silineceğini duyurdu. Bu baştan koyulmuş bir kural değildi. Ayrıca Tarif-i Yemek için kullanılan hiçbir oy spam vs. olmadığı için oylar normalde geçerli ama ekibin zor durumda kalmasını gerçekten istemediğim için bu açıklamayı normal bir şekilde karşıladım. Ayrıca ‘Yurt dışında böyle bir yarışmada bu yapılsın da görelim’ yorumu da gelmişti. Buna karşılık yurtdışında yaşayan ve bu işlerin içinde olan birisine bu soruyu sordum ve aldığım cevap yurtdışında bu tip durumların normal olduğu ama Türkiye’nin bu olaylara henüz hazır olmadığı yönündeydi. Benim bu konuda kafamda en ufak bir şüphe yok. Umarım Tarif-i Yemek yemek kategorsinde birinci olacaktır. İçimde hakedip-haketmediğime dair en ufak bir şüphe olmayacaktır. Umuyorum ki kendimi yeterince açıklayabilmişimdir.

2 Comment

  1. […] çalışıyor. Belki bilenleriniz vardır 2009 blog ödülleri diye bir olay var. Uğur’da burda başına gelenleri yazmış. Bu yazıyı okuduktan sonra bende paylaşmak istedim. 2009 blog […]

  2. esraycr says:

    Aslına bakarsan neler döndü neler..Kimler ne haksızlıklar yaptı,aypi adresini değiştirip oy atanlar,onlarca msn adresi açanlar..Senin bu yaptığının adaletsizlik olduğunu düşünmemiştim o aralar..Sonuçta meclise gelmek için bile vaatlerde bulunuyorlar,senin yaptığında ne varkii:D

Bir cevap yazın