Bilgi Paylaşımı ve Özgürlük

İsmet Berkan pazar günü(1) Radikal’de yazdığı yazısında özgürlük ve teknoloji kavramları üzerinde durmuş. Üzerinde durduğu teknoloji kavramı daha çok savaş uçakları, tanklar, vs.. üzerine. Yazının son bölümlerinde kendi adıma çıkardığım pay özgür yazılımla ve bilginin paylaşılması ile ilgiliydi. Öncelikle İsmet Berkan’ın yazısının son bölümlerinden alıntı yapmak istiyorum. Eğer yazıyı okumadıysanız mutlaka tamamını okuyun(2).

Biz teknolojiyi transfer etmiyoruz, sadece satılabilir hale geldiğinde satın alıyoruz. Oysa teknolojiyi yaratmamız da gerek.
Bunun için araştırma-geliştirme lazım. Para lazım. İnsan lazım. Ama her şeyden önemlisi, belli seviyede bilginin herkesle paylaşılması ve özgür yaratıcı ortamın varolması gerek.
Özgür yaratıcı ortam ise nasıl yarım hamilelik olmazsa yarım özgürlük de olamayacağı için, ancak ve ancak düşüncenin, hatta hepimize çok aykırı gelecek düşüncelerin de özgürce ifade edilebildiği şartlarda yaratılabilinir.
301. maddeyi değiştirmemekte, hatta tamamen ortadan kaldırmamakta direndiğiniz sürece aslında kendi teknolojinizi üretecek beyinlerin, düşüncelerin ortaya çıkmasını da engellemiş olursunuz.
Ne ilgisi var demeyin, yaratıcı düşünce böyle bir şeydir, ancak mutlak özgürlük ortamında, özgürlüklerin içe sindirildiği, kimsenin düşüncesine ket vurulmayan bir ortamda var olabilir.

Ne kadar doğru yazmış değil mi sevgili İsmet Berkan? Onun bahsettiğinden benim biraz daha farklı anlamlar çıkarttığımı söylemiştim zaten. Ben işin özgür yazılım kısmını düşündüm. Özgür yazılımda da bilgi paylaşımı söz konusu ve bu paylaşım birçok kişinin işini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Diğer faydalarını saymama gerek var mı bilmiyorum ama ülkemizin özgür yazılım ürünlerinden birilerini kullanmaya başlamasıyla ne kadar paranın ülkemizde kalacağını hesaplamak bile zor olacaktır emin olun.

 

301. maddeye gelecek olursak. Ben de insanların düşüncelerini özgürce ifade edebilmelerinden yanayım. Kim ne derse desin her insanın kendine ait bir beyni var ve o insana inanmak zorunda değil. Ya da bir kişi Türkiye hakkında saçma sapan şeyler söyledi diye o kişiyi asmak gerekmez. Tabi ki herkes haddini bilmeli ama 301. madde anayasada olduğu sürece birilerinin canı gereksiz yere yakılacak. Buna bir dur demenin zamanı geldi de geçiyor.

 

Son olarak ben ülkemizde büyük gelişmeler görüyorum. Gelişme nerede diye soracak olursanız hemen söyleyeyim. Aziz Nesin bundan yıllar önce Türk milletinin %60’ı aptaldır demişti. Son seçimlerde de gördüğümüz üzere bu oran %47’lere kadar düşmüş.

——————————————

1 – 12 Ocak 2008, Pazar

2- Ulusalcılar bu işe ne diyor?

Bir cevap yazın