Atatürk’ün Bursa Nutku

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

Mustafa Kemal Atatürk

Bursa , 5 Şubat 1933

14 Comment

 1. Jarnana says:

  Biri seni cumhuriyet devrimlerine aykırı davranmakla itham edip yukarıdaki yazıya göre yargılayıp öldürürse ne olcak?

 2. Devrim şehidi olursun Jarnana. Adın bir sonraki nesile ilham olur.

 3. Volkan says:

  Nerden estide bunu yayınladın =)
  O değilde şimdi tam hatırladım da lisede bu yazıyı basıp dağıtan sol görüşlü gençler görmüştüm, üniversiteye geldiğimde ise sağ görüşlü gençlerdi aynı bildiriyi dağıtan. Yani kim işine nasıl geliyorsa öyle kullanıyor bu bildiriyi.

 4. Bir videoda gördüm. Daha önce okumamıştım. Hoşuma gitti ve siteye ekledim Volkanım. Belki etkilenen olur (:

 5. Volkan says:

  Hadi bakalım =)

 6. Jarnana says:

  Hiç uğruna ölmüş olursun şehit filan olmazsın. Zaten seni öldürenler kendilerini devrimci diyenler. Sende onların düşmanısın ki öldürüldün.

  Her şeyi geçtim ortaçağda mı yaşıyoruz ki bu ülkenin polisi hakimi savcısı yok. Atatürk’ün böyle bir nutku olduğunu sanmam. Bu nutku olsa olsa devlet düzenine karşı çıkan terörist ve anarşistler uydurmuştur.

 7. Jarnana bana mantıksız gelmiyor çünkü söylenenlerde herhangi bir teröristlik ya da anarşistlik göremiyorum.

 8. forza_bjk says:

  büyük adam atam…böyle büyük bi devrimci insandanda böyle beklenir….TEK ADAM ATAM…

 9. cemal varoğlu says:

  bu nutku okuyup algılamak şimdiki nesil için çok zor olabilir veya gelebilir ama hiçbiri yaşadığı bağımsız ve özgürlüğünü başka birilerinin en değerli yaşam hakkını bu uğurda feda edip bizlere kazandırdığını asla ve asla unutmasınlar bunu birileri hayal ürünü yoktan olduğunu söylemeye kalka bilir işte o şahıs vatan hainidir bu ülkede yaşamayı hakketmeyenin ta kendisidir

 10. ela says:

  atatürk ileri görüilüdür derler diyenlerin hepsi haklı. bu zamanda kim doğru dürüst eylem yapabiliyor kimse hakkını eylem veya protesto
  yapabiliyor??? 29 ekimde bile yürüyüş yapılamıyorsa bu ne biçim ülkedir???ülkemiz yanlış kişiler tarafından yönetiliyor kimse de birşey demiyor.

 11. cem naifoğulları says:

  işte şeriatcı dinci akpye atamızın en güzel cevabı

 12. bgcn says:

  İleri görüşün kanıtıdır bu! Atamızın ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatıyoruz. Atatürk’ümüzün istediği gençlik bu değil, bu olmamalı. Buna artık dur demenin Türk olmayanların vatanımızı karış karış satmasına engel olmanın tam zamanı arkadaşlar!! NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

 13. BEN BU NUTUKTAN HİÇBİRŞEY ANLAMADIM.ATATÜRK ÜN BUNU YAZDIĞINIDA HİÇ AMA HİÇ SANMIYORUM.GEZİ OLAYLARINDA GÖNDERİLEN BİR MAİLDE ATANIN POLİSLE İLGİLİ DAHA ÖNCE HİÇ DUYMADIĞIM BİR SÖZÜ OKUMAM ÜZERİNE ARAŞTIRMALARIM NETİCESİNDE BU METNE ULAŞTIM.AMA GENÇLİĞE HİTABEYLE VE BÜYUK NUTUKLA KARŞILAŞTIRIYORUMDA HİÇ İLGİSİ YOK.

 14. atakan says:

  Mustafa Kemal Atatürk 5 Şubat 1933 yılında
  Türkiye Cumhurïyetinin gelecegini göörmüş ve nekadar büyük bir lider. olduğunu birkez daha bütün dünyaya gostermistir

Bir cevap yazın