Türkçemi kirletmeyin

Süleyman Sönmez‘in başlattığı Türkçe, Türkçe Yazılır. MSN Türkçesiyle Değil projesinde ben de varım demek ve siz sevgili okuyucularımın da bu projeden haberdar olmasını sağlamak amacıyla bu yazıyı yazıyorum. Blogumdaki ve diğer sitelerimdeki yorumlara, e-maillere, kişisel yazışmalarıma baktığımda Türkçemizi birçok kişinin hırpalayarak kullandığını görüyorum. Buna son deme zamanının geldiğini düşünüyorum. Birazcık dikkatli olursak çok sevineceğim.

İşte yorum yazmadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar;

* Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.
* Noktadan sonra boşluk bırakılır, yeni cümle başlar.
* “gelcem, gitcem, gidiyom” denmez “geleceğim, gideceğim, gidiyorum” denir.
* “Herkez” denmez “herkes” denir.
* “Yaaaa” çok laubali bir sözdür.
* “bU şEkiLDE” yazmak sadece okuyanı yorar.
* “Yanlız” değil “Yalnız” denir.
* “ğ” harfi “g” şeklinde yazılamaz.
* “Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır. Yani “Bende, sende” denmez, “Ben de, sen de” denir.
* “Geldimi?” yazılmaz “Geldi mi?” yazılır. Soru takıları ayrı yazılır. “OKmi?” değil, “Tamam mı?” denir.
* “ahmet, belgin, duru” denmez. “Ahmet, Belgin, Duru” denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.
* “ki” eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır.
* “v” yerine “w” yazılmaz…

Yani Türkçe, Türkçe yazılır. MSN Türkçesi’yle değil.

Yorumlarında bu kurallara dikkat etmeyen arkadaşların yorumlarını siteye eklemeyeceğim. Eğer birkaç tane küçük hata olursa onları ben düzeltiyorum zaten ama isteyerek ya da istemeyerek tüm kuralları çiğneyenler şimdiden kusura bakmasınlar. Siteye daha önceden eklenen yorumlarda hatalar mukakkak vardır. Bu kurallar bundan sonraki yorumlar için geçerlidir.

4 Comment

  1. […] Doğan | TÜRKÇE, TÜRKÇE YAZILIR 5) Ufuk Eskici | http://www.ufukeskici.com 6) Uğur Samsa |Türkçemi kirletmeyin. 7) Teknobaz | Yazılarımız, Yorumlarımız Lütfen Türkçe Olsun! *) Sizin siteniz de buraya […]

  2. Cansu says:

    Çok güzel söylüyorsunuz da artık neredeyse herkes msn diliyle yazmaya başladı ve hatta bu sözcükleri konuşmaya geçirdi bile… Ama ben elimden geldiğince Türkçe’mizi doğru bir şekilde kullanmaya çalışıyor,çevremde yabancı kelimeler kullanan veya Türkçe sözcükleri doğru telaffuz etmeyen olduğunda gerekli uyarılarda bulunuyorum.Umarım herkes sizin kadar duyarlı olur da Türkçe’mizin katline artık bir son verilir.Bizler de Türkiye’de yaşadığımızı anlayabilir düzeye gelebiliriz.Tekrardan teşekkür ediyorum.

    CANSU

  3. […] Süleyman Sönmez Türkçe, Türkçe Yazılır. MSN Türkçesiyle Değil kampanyısını başlattı. Destek verdim. […]

  4. can says:

    Haklısınız.

Bir Cevap Yazın